Trikomoniyazis Nedir?

Trikomoniyazis, protozoon cinsinden “Trichomonas vaginalis” olarak adlandırılmaktadır. Kadınlar da vajen ve serviksde, erkekler de ise üretra ve prostatda enfeksiyona oluşmasına sebep olmaktadır. Trikomoniyazis oldukça yaygın, hafif seyirli, kuluçka süresi 4 ila 20 gün olan 1 CYBH dır. Vücutta uzun süre bulunduğu halde belirti vermeyebilir.

Erkekte Trikomoniyazis hastalığı belirtisi çok seyrek görülebilmektedir. Bazen sabahları penisin ucunda hafif 1 akıntı oluşur, idrar yaparken hafif yanma olabilir. Kadında ise bu durum semptom olmayabilir veya vaginal akıntı,vajen ve vulvada kaşıntı oluşmasına neden olur. Akıntı köpüklü, sarı yeşil renkte ve çok kötü kokulu olabilir, bazen ağrı vardır. Tedavide metronidazol kullanılır. Eşlerin tedaviside önemlidir.

Diğer Sağlık Bilgileri

2 yazan to “Trikomoniyazis Nedir?”

  1. Melek Says:

    merhaba benim vajinamda da aşırı yanma kaşıntı ve sarı yeşil renkte akıntı mevcur bunun için bana bi ilaç önerebilirmisiniz şimdiden çok teşekkür ederim.

  2. admin Says:

    Herhangi bir ilaç tavsiye etmemiz uygun olmaz. Ama jinekolojik kontrol yaptırmak için en kısa süre içerisinde doktorunuzu ziyaret etmenizi öneririz.

Yorum Yaz