Sağlık Kategorisi için

Unutkanlığı Engelleyen Protein ABD Bulundu

Cumartesi, Eylül 14th, 2013

Bir çoğumuz unutkanlıkları yüzünden bir çok şeyi atlıyor. Bu bazı kişilerde de üst seviyede. Abd’de yapılan araştırmalar ise umut verici. Unutkanlığı Engelleyen Protein ABD Bulundu. Yapılan araştırmalar sayesinde RbAp48 adlı protein sayesinde hafıza kaybı önlenebilecek. 33 ila 86 yai arasında olan 8 kişi üzerinde yapılan araştırma unutkanlığın, Alzheimer hastalığından farklı olduğunu gösterdi. Yapılan deneyler sonrası RbAp48 proteinin eksik olduğu farelerde nesneleri tanıma ve yönleri bulmada zorluğu saptandı.

Hareketsiz Fıtığa Neden Oluyor

Cumartesi, Ağustos 17th, 2013

Hareketsiz Fıtığa Neden Oluyor. Daha çok ağırlık kaldıranlar da meydana gelen Fıtık muhasebeci, ofis elemanı gibi oturarak çalışanlarda da meydana geliyor. Beyin ve Travmatoloji Uzmanı Op. Dr. Selçuk Aydın, “Bel fıtığı hakkında o kadar çok klişeleşmiş bilgi var ki, onları yapmadığımız zaman hastalığa yakalanmayacağımızı zannediyoruz” diyor.

Bel fıtığı ağır kaldıranlarda, ileri ki yaşlarda meydana geldiği tamamen yanlış bir olduğudur. Toplumda sert bir yerde yatılması gerektiği düşünülmektedir. Fakat bu da yanlış bir düşüncedir. Ortopedik yataklar tercih edilmesi gerekli.
(daha&helliip;)

Kalça Ağrısı Ve Nedenleri

Pazar, Ağustos 4th, 2013

Hareketsizliğin-Bedensel-EtkileriSağlık bilgileri makalelerimize gündelik yaşamda sizinde başınıza gelebilecek bir rahatsızlık olan kalça ağrıları, belirtileri ve alınabilecek önlemleri ile devam edeceğiz. Öncelikle sorunun kaynağına inelim.

Kalça Ağrısı Neden Olur ?

Kalça ağrıları Kalça kemiği kırığı, aşırı kilolu vücut, Kese iltihabı bu ağrılarının genel nedenleri içerisinde bulunmaktadır. Bir de Osteoartrit, ağrı, özellikle arkaya vuran ağrı, aseptik nekroz, tendon iltihabı, romatizmal artrit, yapısal bozukluk, ankilozan spondilit, polimyaljik romatizma, dolaşım sorunu diğer nedenler içerisindedir.
(daha&helliip;)

Horlamayı önlemenin yolları

Cumartesi, Haziran 22nd, 2013

horlamaSağlık bilgileri makalelerimize özellikle evli çiftlerin en büyük sorunlarından biri olan Horlamayı sorunu ile devam ediyoruz. Horlama evli ya da birlikte yaşıyan çiftlerin en büyük sorunlarından biri olmakla beraber bazı hastalıkların da belirticisidir. Horlama burun tıkanıklığı, şişmanlık, uyku apnesi gibi çeşitli nedenlerden dolayı meydana geliyor.

Burun tıkanıklığı soğuk algınlığı, alerji, aşırı kilo, uyku apnesi, alkol, burun tıkanıklığı, kas gevşetici ilaçlar, uyku ilaçları, büyük bademcik ya da burun deviyasyonu gibi fiziksel durumunuz, astım, sırt üstü uyuma gibi nedenlerden meydana gelmiş olabilir. Burun tıkanıklığını giderici ilaç mevcuttur. Doktor tavsiyesi üzerine bu ilaçlardan kullanabilirsiniz. Kısacası bu durumda mutlaka doktorunuzu ziyaret edin. Daha kaliteli bir hayat sizinde hakkınız!

Kilo Verememenin Sebepleri

Pazar, Mayıs 26th, 2013

zayıflamaSağlık bilgileri makalelerimize kilo verememenin bir kaç sebebini ile devam ediyoruz. Yaz aylarının gelmesiyle kilolar iyice başınızı ağrıtıyor olabilir. Öncelikle kilo vermek için iyi bir diyetisyene gitmenizi öneririm. Kilo Verememenin Sebepleri arasında şunlar yer almaktadır;

Yeteri kadar kalsiyum almamak: Kilo vermeye çalışanlar ya da aynı kiloda kalmaya çalışanlar yeteri kadar kalsiyum alması gerekiyor. Kalsiyum süt, yoğurt, peynir gibi ürünlerden alınır. Peki kalsiyum oranları nedir?

  • İnsanın günde 800-1200 mg. kalsiyuma ihtiyacı vardır.
  • 1 ile 10 yaş arasında günde 800 mg.
  • Ergenlik çağında günde 1200 mg.
  • Hamilelik ve lohusallıkta günde 1200 mg.
  • 60 yaş ve üstünde günde 1200 mg. kalsiyum gerekir.

İkinci olarak yeteri kadar çorba içilmemesi vardır.3-Yeteri kadar su içmezler. Yetişkin 1 insanın günde 1,5-2 litre suya ihtiyacı vardır. İnsanların yaptıkları en büyük hatalardan biri su içmek için susamayı beklemeleridir. Diğer büyük 1 hata su ihtiyacının kola, gazoz, meyve suyu gibi içeceklerle karşılanacağını düşünmektir. Gerçekte bu içecekler suyun yerini tutamaz.
(daha&helliip;)

Panik Atak Belirtileri ve Tedavi Yöntemleri

Cumartesi, Nisan 27th, 2013

kalp kriziSağlık bilgileri makalelerimize Panik Atak Belirtileri ve Tedavi Yöntemleri ile devam ediyorum . Bu konuda bizleri Memorial Hastanesi Psikoloji Bölümü’nden Uz. Dr. Cem Hızlan bilgilendirecek. “Panik atak“, insan bedeninin her türlü aciliyet karşısında verdiği, tüm sistemleri içine alan hızlı 1 korunma yanıtı olarak ifade edilmektedir. Ani gelişen kalp hastalıkları panik atağı tetiklemektedir.

(daha&helliip;)

Gençler Kalp Hastalıklarına Dikkat

Cumartesi, Şubat 23rd, 2013

Yapılan araştırmalara göre 4,5 milyon insan kalp ve damar hastalıkları nedeniyle hayatını kaybediyor. Son dönemde ülkemizde de genç yaşta kalp rahatsızlıklarından hayatını kaybedenlerin sayısı azımsanmayacak çok. Bunun için Kalp hastalıklarından korunmak için Dr. Güden önerilerine dikkat etmenizi öneririm. Kuyruk yağı, iç yağı, margarin ve katı yağlar, Kaymak, krema, konsantre süt tozu, aşırı yağlı börek, kek, yaş pasta çörek, kurabiye gibi besinler, günde 1 fincandan fazla kahve ve neskafe kafeinsiz kahve tüketilebilir, İçeriğini bilmediğiniz hazır gıdalardan uzak durun dedi.

Sağlık Bakanlığı Canlıdan Canlıya Akciğer Nakline Onay Geldi

Cumartesi, Ocak 5th, 2013

Sağlık Bakanlığı Canlıdan Canlıya Akciğer Nakline Onay Geldi. Akciğer Naklinde lider ülkelerden biri olan Japonya’da incelemeler başlandı. Nakil işlemlerinin en kısa sürede Türkiye ‘de de başlanması an meselesi.  Akciğer bağışlama konusunda yetersiz kalan Türkiye’de bağış konusunda çağrı yapıldı. Yılda 13 canlıdan akciğer nakliyle, Japonya bu konuda dünyanın en önde gelen ülkesi konumundaydı. İkinci sırada da Avusturya geliyordu. Hemen Japon uzmanlarla iletişime geçildi. Kyoto Üniversitesi’nin 2008 yılında başlattığı canlıdan akciğer nakli operasyonlarının son derece iyi yanıt verdiği görüldü.