KBB Hastalıkları Kategorisi için

Beta mikrobu nedir ?

Pazar, Nisan 11th, 2010

Boğaz iltihaplanmasını meydana getiren bir mikropta “Beta Mikrobu” dur. Tıp dilinde A grubu beta hemolitik streptokok olarak isimlendirilmektedir.  Beta Mikrobu bulaşıcıdır ve bazı ciddi komplikasyonlara yol açabildiği için halk arasında özel önem verilmesi gerekir. Özellikle çocuk ve genç erişkinlerde görülür. İnsanların 1 arada bulunduğu okul, sinema salonu gibi kapalı ve havalanması yetersiz ortamlarda kolaylıkla bulunur. Beta Mikrobunun boğaz ağrısı, yüksek ateş, yutma güçlüğü, iştahsızlık, halsizlik, karın ağrısı, bulantı ve kusma gibi belirtileri bulunmaktadır.
(daha&helliip;)

Akustik travma Nedir?

Cumartesi, Nisan 10th, 2010

Akustik travma işitme kaybının yaşanmasına sorun açan bir unsurdur. Kulağa gelen bir darbe veya yüksek basınç bu duruma neden olabilir. Bu da kulağın hassas kemiklerine ve mekanizmasına zarar verir. Ayrıca yüksek makine sesini ve aşırı yüksek müzik sesini uzun zaman dinlemek durumunda kalanlarda da görülür. Akustik travmanın belirtileri şu şekilde sıralanmaktadır;

 • işitme kaybı
 • Kulak çınlaması

(daha&helliip;)

Burun Kanamaları

Cuma, Nisan 9th, 2010

Kulak Burun Boğaz hastalıkları arasında en çok rastlanan sorun Burun Kanamaları ‘ dır.  İnsanların büyük bir kısmı hayatından bir kez olsun burun kanaması ile karşı karşıya kalabilir. Genellikle basit sebeplere bağlı ve kolayca durdurulan 1 durum olmasına rağmen bazen nedeni çok ciddi olup hayatı tehdit eden şiddette kanamalar olabilir. Burun Kanamalarının nedenleri şu şekilde sıralanmaktadır.

 • Burun içi iltihapları
 • Sinüzit
 • Buruna gelen darbeler
 • Çocukların burun karıştırmaları
 • Buruna sokulan yabancı cisimler
 • Burun içi ve sinüs tümörleri
 • Burunda kemik eğriliği (septum deviasyonu)
 • Allerjik rinit
 • Hipertansiyon
 • Kan Hastalıkları (Kanama-pıhtılaşma bozuklukları,lösemi vs.)
 • Barsak Parazitleri

(daha&helliip;)

Doğuştan sağırlık

Perşembe, Nisan 8th, 2010

Bu sağlık makalemizde sizlerle Doğuştan sağırlık konusunu işleyeceğiz. Sağırlık irsi bozukluklardan kaynaklanabilir. Kalıtıma bağlı 1 böbrek hastalığı olan irsi nefritle beraber gelişmiş olabilir. Kalıtıma bağlı daha birçok sağırlık türleri bulunmaktadır. Guatrla birlikte sağırlık, dış kulak, yüz ve boyun sakatlıklarının doğurduğu sağırlık, cilt anormalliklerinden kaynaklanan sağırlık, zihinsel geriliğin neden olduğu sağırlık; retinitis pigmentosa ve periferal nöropatiye bağlı sağırlık bu tür sağırlıklardır. Eğer ailenizden birinde veya çocuğunuzda bu tür 1 sağırlık belirlenirse 1 uzmandan genetik konuda bilgi edinmenizi öneririm.
(daha&helliip;)

Kulak ve uçak yolculuğu

Çarşamba, Nisan 7th, 2010

Uçak yolculuğu sırasında bireylerde kulak ağrıları veya işitme kaybı problemler gözlemektedir. Özellikle bu sorun uçağın inişlerinde veya kalkarken meydana gelmektedir. Hava yolculuğu sırasında soruna yol açan, orta kulak bölümüdür. Ufak 1 hava boşluğu olduğu için, basınç değişikliklerinden etkilenebilir. Normal olarak her yutkunduğunuzda kulaklarınızda ufak bir çıt sesi veya basınç oynaması hissedersiniz. Bu esnada geniz ile orta kulak arasındaki östaki borusu vasıtası ile orta kulağınıza hava kabarcığı geçmiştir.

(daha&helliip;)

larenks gırtlak kanseri

Salı, Nisan 6th, 2010

Bu kanser türü genelde erkeklerde çıkmaktadır. Yapılan bir araştırmada Gırtlak Kanseri erkeklerde tüm kötü huylu tümörlerin yaklaşık %2.5’ini, kadınlarda ise tüm kötü huylu tümörlerin ise %0.5’ini oluşturmaktadır. Ancak sigara kullanımının kadınlar arasında kullanım oranın artması ayna oranda gırtlak kanserinin de oranı artırmıştır. Genellikle larenks gırtlak kanseri 60 yaş civarında görülmektedir. Literatürde 20 yaşın altında ve çocuklarda birkaç vaka bildirilmiştir.
(daha&helliip;)

Otitis externa dış kulak yolu enfeksiyonları

Pazartesi, Nisan 5th, 2010

Dış kulak bir çok kişi tarafından yüzücü kulak diye bilinmektedir. Yüzücü kulağın tıptaki karşılığı ise Otitis externa ‘dır. Dış kulak kanalının ısrarlı biçimde tahriş olması ve iltihaplanması halidir. Ayrıca 1 enfeksiyon da bulunabilmektedir. Kanalda cildin kat kat soyulması gelişebilir. Otitis externa dış kulak yolu enfeksiyonlarının belirtileri aşağıdaki gibidir;

 • Dış kulak kanalının kaşınması
 • Kulak ağrısı
 • Kulakta sarı veya yeşil sarı kötü kokulu cerahat oluşması
 • Başın hareketiyle kulakta ağrı duyulması
 • Duyma kaybı.

(daha&helliip;)

Otoskleroz kulakta kireçlenme

Pazar, Nisan 4th, 2010

Kireçlenme yani tıpta Otosklerozda iç kulağın kemik duvarı bozulur ve iç kulak girişinde sünger gibi anormal kemik oluşmasına neden olur. Üzengi kemiği de iç kulağa ses dalgalarını geçirmek için titreşim yapan ufak kemikten etkilenmiş olabilir ve hareket etmemektedir. Otoskleroz kulakta kireçlenme belirtileri aşağıdaki gibidir;

 • Kulaklardan birinde veya her ikisinde ağır ilerleyen işitme kaybı
 • Kulak çınlaması Otoskleroz kulakta kireçlenmesinin belirtileridir.

Duyma kaybı yaşıyorsanız hiç beklemeden KBB doktorunuzu ziyaret ediniz. Doktorunuz kulağınızı muayene edecek, işitme testleri yapacak ve herhangi 1 akrabanızda erken işitme kaybı olup olmadığını soracaktır.
(daha&helliip;)