Kadın Sağlığı Kategorisi için

Polikistik Over Sendromu 10 Kadından 1 Tanesinde Gözleniyor

Cumartesi, Nisan 6th, 2013

diş ağrısıSağlık bilgileri sitemizin bu günkü makalesinde kadınlarda görünen Polikistik Over Sendromu anlatmaya çalışacağız. Polikistik Over Sendromu 10 Kadından 1 Tanesinde Gözleniyor. Polikistik Over Sendromu adet düzensizliği, tüylenme, sivilcelenme, saçlarda seyrelme ve kilo verememe gibi birçok belirti ile kendini gösterir. Doç. Dr. Gökhan Özışık, polikistik over sendromunda tedavi yaklaşımları hakkında bazı öneriler sundu;

Regl düzeni 21 günden az, 36 günden fazla ise tüylenme ve aşırı kilo alma da varsa bu süreyi beklemeden mutlaka 1 doktora görünmeniz gerekiyor. Hormonal denge bozuklukları 15-45 yaş arasındaki kadınların %5-10′unda görülen ve genetik kökenli olduğu düşünülen bir rahatsızlıktır. Ciltte yağlanma, sivilce, tüylenme, insülin direnci, kilo alma (bazen de kilo problemi olmadan şeker düşmesi atakları), karaciğerde yağlanma ve kolesterol yüksekliğine sebep olur.
(daha&helliip;)

Salatalık Maskesi Hazırlama

Salı, Ekim 16th, 2012

salatalık maskesiKadınlar için güzellik son derece önemli bir konudur.  Sağlık bilgileri makalelerini sunduğumuz sitemizin bu günkü yazısında kadınlar için salatalık maskesinin nasıl hazırlanması gerektiğini öğreneceğiz. Öncelikler salatalık maskesi cildinizin daha parlak, berrak ve sağlıklı olmasına yardımcı olacaktır. Salatalık maskeleri için kullanılacak malzemeler;

 • 2 adet salatalık
 • 1 kap yoğurt

Salatalıkları rendeleyerek yoğurt ile iyice karıştırmanız gerekmekte… Yüzünüzde yaklaşık olarak yarım saat kadar beklemesi gerekli. Bu süre sonunda maskeyi ılık su yardımıyla yıkayarak gül suyu masaj yaparak yıkayabilirsiniz. Salatalık Maskesini yüzünüze uyguladıktan sonra farkı sizde hissedeceksiniz.

10 Dakika İçerisinde Yüz Makyajı

Salı, Şubat 14th, 2012

Kadınlar bir yere giderken yüz güzelliğine önem vermek zorunda.Bunun için de uzun süre boyunca ayna karşısında makyaj yaparak zaman kaybediyor. Bu zamandan tasarruf için makalemizi iyi okuyun. Öncelikle cildiniz nemlendirici kreminizi sürün ve 1 dakika bekleyin. Fondöteni uygulamadan önce, 1 kağıt mendille, fazlalık kremi alın. Yüzünüzdeki minik leke ve kusurları yok etmek için, cilt tonunuzdan 1 ton açık, sıvı 1 fondöten tercih edin. Koyu dairelerden ve küçük lekelerden başlayarak, hafif darbelerle bütün yüzünüze uygulayın.

(daha&helliip;)

El Bakımı Hakkında

Pazartesi, Şubat 6th, 2012

Bu sağlık bilgileri yazımızda el bakımını işleyeceğiz. Yaşlanmanın ilk izleri ellerde görünmektedir. Bunun için el bakımına dikkat etmeniz gerekiyor. Hava su ve kimyasal maddelere karşı korunmasız bırakılan eller ihmal edildiklerini çok çabuk gösterirler. El bakımı hakkında bazı ipuçları;

 • Ev işleri ve bahçe işleri gibi işler sırasında mutlaka plastik eldiven kullanınız.
 • Ellerinizi hafif 1 sabunla yıkamaya ve durulama işlemine dikkat ediniz. Elleri köpüklü veya ıslak bırakmak aşırı kuruluğa sebep olur.
 • Soğuk havalarda mutlaka eldiven kullanın ve nemli ellerle kesinlikle dışarı çıkmayın.
 • Hergün ve gün boyunca kaliteli bir el kremi kullanmayı ihmal etmeyin.
 • Tırnaklar keratin içerir. Bu nedenle protein ve kalsiyumca zengin besinler sağlıklı tırnaklara sahip olmanızı sağlar.
 • El egzersizi yaparak ellerdeki dolaşımı arttırın. Elleri sıcak suya sonra soğuk suya sokmanız ellerinizdeki dolaşımı arttıracak yöntemlerden biridir.
 • Uyumadan önce ellerinize nemlendirici krem veya masaj yağı sürün ve pamuklu eldivenler takınız. Sabah kalktığınızda ellerinizin yumuşacık olduğunu göreceksiniz.
 • Limon suyu el ve tırnaklar için oldukça yararlıdır. Limon suyunu ellerinize sürünüz ve yaklaşık 10 dakika sonar sıcak suyla durulayınız. İyice kuruladıktan sonra memlendirici kremle nemlendiriniz.
 • Ölü deri hücrelerinden kurtulun. Bunun için hazır bazı karışımları kullanabileceğiniz gibi kendinizde evde basit ama etkili bir karışım hazırlayabilirsiniz.

Adet Sancısı Nasıl Geçer ?

Perşembe, Şubat 2nd, 2012

Adet Sancısı bilindiği üzere adetten 1 veya 2 gün önce başlamaktadır. Bu sancı bazı kadınlarda hafif geçerken bazılarında şiddetli bir ağrı ile geçmektedir. Birincil ve ikincil sancı olarak ikiye ayrılmaktadır. 20 yaş altı ve genelde doğum yapmayanlar için birincil, doğum yapan kadınlar için ikincil sancılar yaşanır. İkincil sancılar, lif tümörleri, yumurtalık kistleri bulunan kadınlarda ya da doğum kontrol ilaçları kullanan kadınlarda yaşanmaktadır.

Doktor tavsiyesinde doğum kontrol hapları adet sancısını kesmek ya da azaltmak için kullanılsa da, bu haplar kanamayı artırır. Bazı genital ağrı kesiciler (Exen, Buscopan gibi), kısa sürede ağrıyı dindirir. Fakat bu ilacı alırken doz miktarını aşmamak gerekiyor. Sıcak 1 banyo eşliğinde aromaterapi bitkileri ve sabunları kullanın. Bu size iyi gelecektir. Üşütmemeye, sıkı giyinmeye de özen gösterin. Isıtılmış ped de başka bir alternatiftir.

Kış Aylarında Cilt Bakımı

Perşembe, Ocak 12th, 2012

Kış Aylarında Cilt Bakımı yaparken cilt türüne göre nemlendirilmesi gerektiğini belirtiyor. Cilt temizliği için kullanılan kremlerin birbirinden farklı olmadığını düşünen uzmanlar deri hastalığı tedavisinde de fazla etkili olmayacağı kanısında. Kişilerin, cildi ve bütçesine uygun ürün seçmesinin daha doğru olacağı vurgulanarak, cilt temizliğinde kullanılan bazı ürünlerin deterjan özelliği sebebiyle kuruma ve çatlamalara neden olabildiğini kaydediyor.

Kadınlar, günlük makyajda yağ içeriği zengin ürünler, dudakların kuruma ve çatlamasını önleyen, güneşten koruyan ruj kullanması önerilirken, ruj kullanmayanların, yağ içeriği zengin, renk maddesi içermeyen dudak kremleri kullanabileceği ifade edildi.

Kadın Sağlığı Yaş Haritası

Perşembe, Aralık 29th, 2011

Sağlık bilgileri yazılarımıza Kadın Sağlığı Yaş Haritası ile devam ediyor. Uzmanlar Kadın Sağlığı Yaş Haritası ile ilgili bir araştırma yaptı. İşte sonuçlar ve bunlara karşı alabileceğiniz önlemler;

30 Yaşlarda Kadın Sağlığında Görünen Rahatsızlıklar

Cilt: Cilt hücreleri üreme hızını yavaş yavaş yitirir. Buda cilt donuklaşmasına neden olur. Çizgiler yavaş yavaş kendini gösterir. Cilde peeling uygulaması yeni hücre üretimine katkıda bulunur. Güneş koruyucusu kullanmaya başlamanız gerekir.

Kalp Karaciğer: Damarlar ve ciğerler elastikiyetini kaybetmeye başlar. Bunun için yapacağını ilk önlem sigara kullanıyorsanız hemen bu kötü alışkanlığınızı bırakarak doktorunuzun sizler için belirlediği spor aktivitelerine başlayın.

Kemik, kas ve eklemler: Kas ve kemik kaybı 30 ‘lu yaşta başlar. Doktorunuza ne kadar kalsiyum ve D vitamini almanız gerektiğini sorun. Haftada 3 kez yapılacak egzersiz kayıplara iyi gelir.

Vücut şekli: Bu yaşlarda metabolizma yüzde 2 oranında yavaşlamaya başlamaktadır. Kilo almamaya dikkat etmeniz lazım. Yağlı yemeklerden uzak durmaya başlamanın zamanı.

Gögüs sağlığı: Her 9 kadından biri gögüs kanserine yakalanmaktadır. Bilinçli olarak her ay kendi kendinize muayene yapmaya ve 35 yaşın-dan sonra da mamogram çektirmeye başlamanız lazım. Bu yaşta ileriki yıllarda kalp, felç, kanser gibi hastalıklara yakalanmamak için sigara içmeyin, spor yapın ve yediklerinize dikkat edin.

(daha&helliip;)

Kadın Hastalıkları

Salı, Aralık 27th, 2011

Bu sağlık bilgileri yazımızda Kadın Hastalıkları ile ilgili konulara değineceğiz. Ülkemizdeki kadınların bir çoğu Jinekolojik kontrole gitmiyordur. Ancak herhangi bir rahatsızlık olduğu zaman doktora gitmeye ihtiyaç duyar. Fakat kadın hastalıkları belirtileri yok denecek kadar azdır. Yani hastanın kendisinin bulması biraz zordur. İlk adet kanaması olan kızların senede 1 defa kontrolü yeterlidir. Evlenmiş veya cinsel yaşamı başlamış olan kadınlarda ise 6 ayda 1 jinekolojik kontrol yaptırması önerilmektedir. Herhangi 1 problem açısından takip yapılıyorsa bu aralıklar hekim tarafından sıklaştırılabilir.

Herhangi 1 problem saptanmamışsa yılda 1 vaginal smear testi ve ultrasonografi muayeneye ilaveten yapılabilir. Menopozda ve 40 yaş üzerindeki kadınlarda senelik mamografi de yapılmaktadır.