Hiv Kategorisi için

Türkiye’de Aids vakaları ve sayısal veriler

Pazar, Şubat 14th, 2010

Türkiye Aids hastalığını Mürteza Elgin’le tanıdı, Sanat ve sahne dünyasının yakından tanıdığı Murti lakaplı Mürteza Elgin’in AIDS virüsü kaptığı haberi 1985 senesinin Kasım ayında “İşte AIDS’li Türk” başlığıyla gazete manşetlerinden taşındı. Mürteza Elgin 14 Haziran 1992 senesinde hayatını kaybetti. T.C. SAĞLIK BAKANLIĞI HIV/AIDS VERİ TABLOLARI aşağıdaki gibidir;

(daha&helliip;)

Hiv hakkında mitler ve gerçekler

Pazar, Ocak 24th, 2010

Hiv İnsan Bağışıklık Yetmezlik Virüsü ve tedavisi hakkında bir çok şey söylenmektedir. Gazetelerde ve internette birçok şey okuyorsunuz. Gerçekler ve söylentiler bazen birbirine karışabiliyor. Bu durum, sağlıkları ve tedavi seçenekleri hakkında önemli kararlar almaya çalışan HIV hastası kişiler için ciddi 1 problemdir . Hiv hakkındaki bazı gerçekler aşağıda belirtilmektedir.

ilaç kullanımına 1 süre ara vermek iyidir; vücudunuza tüm ilaçlardan ve yan etkilerinden kurtulması için 1 şans verir.

ilaç kullanımına 1 süre ara vermek kesinlikle Hiv hastaları için zararlı bir unsurdur. Bağışıklık sisteminizde anti-HIV ilaçları olmadan, virüs her gün milyonlarca yeni virüs oluşturabilir.

(daha&helliip;)

Hiv ve Aids Hastaları Ölüme mi mahkum

Cumartesi, Ocak 23rd, 2010

Hiv İnsan Bağışıklık Yetmezlik Virüsü veya AIDS Yetersiz Bağışıklık Sistemi Sendromunun tedavisinde olumlu gelişmeler yaşanmaktadır. Günümüze kadar bulunan ilaçlardan değişik etki mekanizmalarında olanların ikisinin veya üçünün birlikte kullanımıyla HIV (Human Immunodeficieny Virus) pozitif kişilerin kaliteli ve uzun 1 yaşam sürebilmeleri sağlanmaktadır. AIDS / HIV Tedavileri doktor kontrolünde ve kesintisiz olarak yaşam boyu sürmesi gerekmektedir. Bu iki hastalığında ilaçları çok pahalıdır.

Hiv ve Aids Testi

Salı, Ocak 19th, 2010

Hiv ve Aids Testi tıp dilinde Anti-HIV Testi olarak adlandırılmaktadır. Hiv virüsü insan vucuduna girdikten sonra savaşmak için özel antikorlar oluşturmaya başlar. Kandaki bu antikorların ELISA yöntemiyle bulunmasına Anti-HIV testi adı verilir. Anti-HIV antikorların ELISA yöntemiyle ölçülebilecek düzeye ulaşması için 3 aylık 1 süreye ihtiyaç duyulmaktadır. Bu sebeble test, bulaşma olduktan 3 ay sonra atılmaktadır. Anti-HIV testi, üniversite hastanelerinin mikrobiyoloji laboratuarlarında, sigorta ve devlet hastanelerinin laboratuarlarında ve özel laboratuarlarda hastalar tarafından yaptırılabilir. Testi yaptıracağınız merkezin gizlilik tedbirlerini anlamak ve öğrenmek çok önemli 1 konuyu teşkil etmektedir. Bu sebeble sonuçların gizliliği konusunda danışmanınızdan bilgi almayı ihmal etmeyiniz.

(daha&helliip;)

Hiv Tedavisi Nasıl olur

Pazartesi, Ocak 18th, 2010

Günümüz teknolojisinin ilerlemesi ile tıp dünyasında da büyük gelişmeler yaşanmış ve HIV in tedavisinde olumlu gelişmeler yaşanmıştır. Günümüze kadar bulunan ilaçlardan değişik etki mekanizmalarında olanların ikisinin veya üçünün birlikte kullanımıyla HIV pozitif kişilerin kaliteli ve uzun 1 yaşam sürebilmeleri sağlanmaktadır. Hiv hastalarının tedavileri ömür boyu doktor gözetiminde yapılması gerekir.

(daha&helliip;)

Hiv’in Yapısı

Salı, Ocak 12th, 2010

Hiv Human Immunodeficieny Virus yani İnsan Bağışıklık Yetmezlik Virüsü , yapı olarak basitlik göstermektedir. Viral kılıf genetik yapıyla birlikte eşlemede kullanılan protease , reverse transkriptaz & RNAse (p66) ve integrase gibi enzimleri ve proteinleride içinde yer alır. Materyal yapısal proteinlerden oluşan ve capsid ismi verilen tek katmanlı 1 tabaka içinde bulunmaktadır. Hiv Virüsün en dışında protease , reverse transkriptaz & RNAse ve integrase gibi enzimleri ve protein elementlerini 1 kılıf gibi kaplayan ve enfekte edilen hücrelerden alınan yağsı maddelerden oluşmuş 1 viral zarf bulunur.  Lipid membranın üstünden dışarı doğru fırlamış sayısız zarf glikoprotein başları vardır.  Bu uçlar virüsün enfekte edeceği hücreye çeşitli hücre yüzey reseptörleri ile bağlanma işlemini basitleştirir.

(daha&helliip;)

Hiv Nedir ?

Pazartesi, Ocak 11th, 2010

Hiv,  ingilizce de Human Immunodeficieny Virus yani İnsan Bağışıklık Yetmezlik Virüsü anlamlarına gelen kelimelerin kısatılmış yazımıdır. Hiv virüsü , bağışıklık sisteminin içine yerleşerek, bireyin bağışıklık sistemini zayıflatan 1 virüstür. Kanında Hiv vürüsünü taşıyan bireylere HIV pozitif adı verilir. Bu bireyler aynı zamanda kanında antikor bulunan seropozitif bireylerdir. Birazda hiv geçmişten günümüze nasıl geldiğini inceleyelim.

(daha&helliip;)