Hastalıklar Kategorisi için

Saç Koparma Hastalığı

Pazar, Kasım 4th, 2012

Sağlık bilgileri sitemizin bu makalesinde bazı insanlarda saplantı haline gelen Saç Koparma Hastalığı tıptaki karşılığı trikotillomani rahatsızlığı ile devam ediyoruz. Hastalar vücudundaki kılları kopartarak kısa bir süre rahatladığını hissetmektedir. Bazı hastalarda kopardıkları saçları yutma alışkanlığı başlar. Bu da sağlığınızın bozulmasına neden olur. Tedavi ilk olarak hastanın yaşına göre biçimlendirilir. Tedavide bililsel davranışçı terapiler yani davranışa farkındalık kazandırma, düşünce süreçlerini yönetme, davranışı yeniden şekillendirme gibi ilaç dışı tedaviler son derece etkilidir. Bu hastalığın nedeni piskolojikde olabilir bunun için doktora gitmeniz gerekmektedir. Tedavide antidepresan ilaçlarda kullanılır. Genellikle fluoxetin yani Prozac saç koparma hastalığı tedavisi için oldukça etkilidir.

Lenfödem Tedavisi Nasıldır?

Cuma, Haziran 8th, 2012

Sağlık bilgileri yazılarımıza lenfödem rahatsızlığı ile devam ediyoruz. Lenf düğümlerinden süzülen lenf sıvısı kan dolaşımına karışır. Bu olması gereken dolaşım, lenf düğümlerinde veya lenf yollarında değişik nedenlerle oluşan rahatsızlıklar sebebiyle kesintiye uğrarsa lenf sıvısı doku içinde birikmeye başlar. Buna lenfödem adı verilmektedir. Lefödemin Belirtileri şu şekilde sıralanmaktadır;

 • Kol ya da bacakta dolgunluk hissi,
 • Deride gerginlik,
 • El bileği veya ayak bileği ve parmakların hareketsizliğinin azalması,
 • Giysi, bilezik, saat, yüzük, ayakkabı, çorap gibi eşyaların dar gelmesi, iz bırakması.

Kabakulak Hastalığı ve Tedavisi

Salı, Ocak 31st, 2012

Sağlık bilgileri makalelerine Kabakulak Hastalığı ve Tedavisi ile devam ediyoruz. Kabakulak doğrudan temas ve damlacık yoluyla bulaşıcı 1 virüs enfeksiyonudur. Virüs klinik bulgulardan 1 gün öncesiyle 3 gün sonrasına kadar bulaşıcıdır. Yaşamın ilk 6 ayında plasenta yoluyla geçen antikorlar bebeği enfeksiyondan korur.Kuluçka süresi 16-18 gündür.

Kabakulak Hastalığının belirtileri arasında önce ateş, kas ağrıları, baş ağrısı, halsizlik, tükürük bezi 3-7 gün süren ağrı şişme bulunmaktadır. Kusma, ense sertliği, uyku hali sıkça görülür. Sonrasında tek veya çift taraflı sağırlık görülebilir.
(daha&helliip;)

Kasık Fıtığı Hakkında

Cumartesi, Aralık 31st, 2011

Kasık Fıtığı sık görünen sağlık sorunları arasında bulunmaktadır. Bu sağlık sorununun iç ve dış olarak 2 türü mevcuttur. Dış fıtıklarda bedende oluşan çıkıntı kolayca fark edilirken, iç fıtık karının içinde mevcut aralıklardan veya daha önceki ameliyatlara bağlı yapışıklıkların arasından bağırsakların girmesi yada dönmesiyle oluşuyor. Kasık Fıtığı erkeklerde daha fazla görünmektedir.

Kasık Fıtığı önemsemeniz gerekmektedir. Eğer zamanında tedavi edilmez ise bağırsak tıkanıklığı ya da fıtık boğulması gibi ciddi sorunlara neden olur. Kasık Fıtığında kesin çözüm ameliyattır. Boğulma olmadan tedavi çok kolay ve iyileşme çok hızlı olur. Ameliyat sonrası gerginlik ve ağrı olmuyor, ayrıca, tekrar yırtılma riski minumuma iniyor.

Beyin Krizi

Pazar, Aralık 11th, 2011

Sağlık bilgileri yazılarımıza Beyin Krizi ile devam ediyoruz. Beyin Krizi olarak adlandırılan bu hastalık kalp ve kanserden sonra en fazla ölüm oranına sahip bir hastalık olarak bilinmektedir. Beyin krizi ile sakatlık ortaya çıkabilir. Fakat bu hastalık önlemler alınarak engellenebilmektedir.

Tıkanan damar: Beynin ihtiyacı olan kanı alamadığı zaman ortaya çıkan 1 durumdur. Beyin ihtiyacı olan kanı kendisine taşıyan damarlar yolu ile sağlamaktadır.B eyin krizlerinin çoğu bu damarlardan kan akımını engelleyen pıhtı nedeni ile ortaya çıkmaktadır.

Kanayan damar: Bazen de daha seyrek olarak beyin krizi zayıflamış damarların yırtılması ve kanın beyin içine veya beyin etrafına geçmesi sonucu da görülebilir.

(daha&helliip;)

Parkinson Hastalığı

Cuma, Aralık 9th, 2011

Parkinson hastalığı ile sağlık bilgileri yazılarımıza devam ediyoruz. Bu hastalık  sinir sistemi hastalığı olarak bilinmektedir. Parkinson hastalığı genellikle orta yaş hastalığı olarak bilinmektedir. Binde bir sıklıkla görülen, müzmin, ilerleyici, tedavisiz iyileşmeyen bir hastalıktır. Bu hastalığın tam olarak neyin sebep olduğu bilinmemektedir. Fakat şu durumlar bu hastalığı tetikleyebilir;

 • Geçirilmiş beyin enfeksiyonları,
 • Bazı ilaçlar,
 • Arteioskleroz,
 • Ailevi sebepler,
 • Travma,
 • Zehirlenmeler,
 • Tümörler,
 • Kandaki kırmızı hücrelerin aşırı yükselmesi

Hastalığın ilk belirtileri arasında titreme, sertlik ve hareketlerin yavaşlama bulunmaktadır. Titreme ilk ortaya çıkanı olup, genellikle başlangıçta tek eldedir. Zamanla aynı taraf bacağa ve karşı ele geçebilir.

(daha&helliip;)

Sinir hastalıkları

Çarşamba, Aralık 7th, 2011

Bu sağlık bilgileri yazımızda Sinir hastalıkları üzerine olacak. Bu rahatsızlık sinir sistemini meydana getirenbeyin, beyincik, omurilik, kafa sinirleri ve çevre sinirlerini tutan bozukluklardan dolayı ortaya çıkan hastalıklardır. Sinir hastalıkları farklı nedenlerden dolayı ortaya çıkabilir. Doğuştan olanlar, travmalardan, iltihaplardan, zehirlenmeler bunlardan bazılarıdır. Sinir hastalıklarının sebeplerine aşağıda yer verilmiştir;

(daha&helliip;)

Dermatit Egzama Belirtileri ve Tedavisi

Cuma, Kasım 25th, 2011

Bu sağlık bilgileri makalemizde sizlerle Dermatit Egzama Belirtileri ve Tedavisi konusunu işleyeceğiz.  Bu rahatsızlık deriyi kurutan, kaşıntı yapan ve bazen de ufak kabarcıkların oluşmasına yol açan deri iltihaplarıdır. Egzama Belirtileri arasında şunlar yer almaktadır.

 • Kuru, pul pul ve çatlamış deri.
 • Kırmızı ve iltihaplı deri.
 • Kaşıntı ve tahriş.
 • İçi sıvıyla dolu kabarcıklar
 • Bir alerjik yama testi. Reaksiyona neden olan etkenlerin bulunabilmesi için yaygın alerji üreten maddeler derideki hafif çiziklere az miktarda uygulanır.

Egzama için belirlenmiş tedavi biçimleri şu şekilde sıralanmaktadır. (daha&helliip;)