Gebelik Ve Lohusalık Kategorisi için

Bebeğin Kalp Atışı

Pazartesi, Ekim 29th, 2012

Sağlık bilgileri makalelerimize özellikle anne adayları için çok önemli bir an olan Bebeğin kalp atışı ile devam ediyoruz. Peki Bebeğin kalp atışı ne zaman başlar? Bu durum bebekten bebeğe değişiklik gösterebilir. Genelleme yapılacak olursa 10 ve 12. haftalar bir bebeğin kalp atışlarının en sağlıklı şekilde duyulduğu dönemlerdir.

Anne sütü nasıl artar

Cumartesi, Haziran 19th, 2010

Anne sütü bebekler için çok önemlidir. Anne sütü bebekleri tüm hastalıklardan korur. İlk 4 ile 6 ayda anne sütü, bebek için gerekli tüm besinleri içermektedir. Bu süre içinde anne sütüyle beraberinde başka 1 gıda verilmemesi gerekir. Aşağıda anne sütünün nasıl artacağı üzerine bir kaç öneri bulunmaktadır;

  • Sütünüzün gelmesini beklemeden ve kesinlikle şekerli su vermeden, bebeğinizi doğar doğmaz 30 dakika içinde mutlaka emzirmeye çalışın.
  • Doğduğu andan itibaren istedikçe emzirilmelidir. Yenidoğan bebekler genellikle 8 ile 10 öğün emme ihtiyacı duyar. Öğün sayısı daha sonra giderek azalır.
  • Emzirmeden önce veya sonra ticari mama, inek sütü veya başka gıdaların verilmesi, bebeğin aldığı süt miktarını azaltır.
  • Başkaca sıvılar vermek için biberon kullanılmamalıdır, bebeğin meme emmesini tümüyle kesebilir.
  • Anne bebeğini emzirdiği dönemde kendi beslenmesine de özel bir önem göstermelidir. (daha&helliip;)

Bebeği Nasıl emzirmeli

Cuma, Haziran 18th, 2010

Yeni doğum yapan anneler bebeklerini nasıl emzirmesi gerektiği hakkında fazla bir bilgisi olmamaktadır. Yeni doğan bebeklerin ihtiyaçları olan tek besin değeri ise anne sütüdür. İşte emzirirken dikkat edilmesi gerekenler şu şekilde sıralanmaktadır;

Bebeğiniz doğduktan 30 dakika içinde sütünüzün gelmesini beklemeden ve kesinlikle şekerli su vermeden mutlaka emzirmeniz gerekmektedir. 2 gün içinde sık emzirmek sütün yeterliliği açısından önem taşırmaktadır. Bunun nedeni sık emmeye bağlı olarak süt salgısında artış olacaktır.Bu nedenle sütünüz henüz gelmemiş bile olsa sık emzirmeye devam etmeye çalışın.

(daha&helliip;)

Doğum Sonrası Bel ve Sırt Ağrıları

Çarşamba, Haziran 16th, 2010

Çoğu Anne adaylarının ve doğum sonrasındaki bayanları bel ve sırt ağrılarının oluştuğu tespit edildi. Araştırmacılar tarafından, annenin bel ağrısından sakınması için hazırlanan 10 temel kural, Amerikan Ortopedistler Akademisi yayın organında yer aldı.

  • Doğum sonrası annenin günde 10 dakika egzersiz ve yer hareketleri yaparak vücudun gerilmesini sağlaması gerekmektedir.
  • Anne doğumdan sonra 6 hafta içinde eski normal kilosunu dönmesi gerekmektedir.
  • Anne, bebeği, kollarını uzatarak değil, göğse yakın 1 mesafeden kucağa alması gerekir. Anne, aynı zamanda vücudunu bükmemeye önem vermesi gerekli. (daha&helliip;)

Doğum Sonrası Jimnastik

Salı, Haziran 15th, 2010

Doğum öncesi olduğu gibi egzersiz ve Jimnastik hareketleri sağlığımız için önem teşkil etmektedir. Doğumdan sadece 6 hafta sonra bebeğinizle birlikte jimnastik hareketlerine başlayabilirsiniz. Doğum öncesindeki gibi hale gelmek için forma girme programına girmeniz gerekmektedir. Bu program sayesinde hem siz doğumdan önceki formunuza kavuşacaksınız, hem de bebeğiniz sizinle girdiği bu yakın ilişkiden ötürü mutlu olacak; algısı ve vücudu daha kolay gelişecek.

Doğumunuzdan sonra jimnastik yapmak istiyorsanız, bunu yapmak için temizliği bitirmeyi, küçüğün mamasını hazırlayıp, onu yedirip, yatırmayı beklemenize gerek yok. Bunu beklerseniz, hiçbir zaman uygun zamanı gelmez. Daha büyük 1 çocuğunuz varsa, o da sizinle ve kardeşiyle birlikte bu hareketleri yapabilir. Fakat , egzersizler sırasında onunla konuşun, hareketleri dilediği gibi yapmasına izin verin ve ona dokunun. Böylece kardeşini kıskanmaz, aksine sizinle birlikte bu işi paylaştığı için kendini mutlu hisseder.

(daha&helliip;)

Emzirme ve Meme Kanseri

Pazartesi, Haziran 14th, 2010

İngiltere de yapılan araştırmaya göre emzirme Meme Kanseri riskini azaltığı bildirildi. İngiltere Kanser Araştırma Vakfından Prf. Valeria Beral, gazetecilere yaptığı açıklamada, araştırmalarında ortaya konanın uzun süreli emzirme ile birden fazla çocuk sahibi olmanın göğüs kanseri oranını azaltması olduğunu söyledi.

Araştırmacılar çocuk doğurmak ve emzirmenin göğüs kanserine karşı koruyucu etkisi olabileceği görüşünü ilk kez 1743 senesinde dile getirmeye başlamışlardı. O tarihlerde yapılan arıştırmada, rahibelerin bu hastalığa yakalanma oranının diğer kadınlardan oldukça fazla olması dikkat çekmişti.

(daha&helliip;)

Gebeliğin Aşamaları

Pazar, Haziran 13th, 2010

Normal bir gebelik 280 gün kadar sürmektedir. Bu sağlık makalesinde bu dönemleri inceleyeceğiz. Hamileliğin süresini ölçmek için kullanılan 2 yöntem gebelik yaşı ile döllenme yaşıdır. Gebelik yaşı, gerçek döllenmeden yaklaşık 2 hafta önce olan, son adet döneminin ilk günü temel alınarak yapılmaktadır. Dolayısıyla bu yöntemle hesaplanan 1 hamilelik 280 gün 9 aydan oluşmaktadır. Döllenme yaşı döllenme zamanından itibaren ölçülür. 0 halde, bu yöntemle hesaplanan hamilelik süresi diğer yöntemle hesaplanan süreden 2 hafta kısadır.

Hamileliğin ilk 3 ayında cenin gelişiminin ilk 3 ayı birçok açıdan en önemli zaman zarfıdır. Bu dönemde, vücudun bütün temel organları şekil almaktadır. Bu dönemin sonunda bebeğiniz en fazla 7,5 cm uzunluğunda ve 30 gramdan biraz daha ağır olmaktadır.

(daha&helliip;)

Gebelikte beslenme

Cuma, Haziran 11th, 2010

Gebelik döneminde asla diyet yapmamalısınız.  Ayrıca bu dönemde fazla yemekte tüketmemeniz gerekir. Aksi takdirde bebeğin doğuşuyla birlikte otomatik olarak yok olmayan kilolarla karşı karşıya kalabilirsiniz. Gebelik döneminde her şeyden önce dengeli beslenmeye çalışın. Özellikle öğün atlamamaya çalışın. Yediklerinizin bebeğinizi etkilediğini unutmayın.

Doğum uzmanlarına göre, gebelik dönemi boyunca 9 ile 13 kilo alınması gerekiyor. Bunun 9 kilosu bebeğinizin ağırlığının ve vücudunuzdaki değişikliklerin 1 sonucu olarak alınmaktadır. Ortalama 1 bebek 3,5 kilo ağırlığındadır, plasenta ve zarlar 700 gr, amnion sıvısı ise 900 gr tutmaktadır. Ayrıca rahminizin ağırlığı 1 kilogram, göğüslerinizin ağırlığı 900 gram artar ve vücudunuz 1,5 kilogram fazla kan ve sıvı üretir.

(daha&helliip;)