Erkek Sağlığı Kategorisi için

Yumurtalıklara, Testislere Darbe Gelirse

Pazartesi, Ekim 24th, 2011

Erkeklerin üreme organına ya da yurmurtalıklara yani testislere darbe gelmesi genellikle futbol maçlarında ya da kavgada meydana gelmektedir. Testislerde yani yumurtalarda kanama yada morarma gibi belirtiler yoksa ciddi bir durum yok demektir. Basit ağrı kesiciler alınabilir ve sırt üstü yatarak dinlenilebilir.

Fakat her zaman böyle ucuz kurtulma yaşanmaz. Testise gelen darbelerin en korktuğumuz özelliği ya yumurtalığın içerisinde ya da yumurta zarının yırtılması sonucu torbanın içerisine, cilt altına yayılan kanamaların meydana gelmesidir.Bu durum testisin hayati fonksiyonu için zarar vereceğinden, darbe sonucu herhangi bir şişme ve morarma olduğunda derhal üroloji uzmanına başvurmak gerekmektedir.

Erkekler için Günlük Cilt Bakımı

Cumartesi, Eylül 24th, 2011

Erkekler cilt bakımlarına hiç önem vermezler. Fakat erkeklerinde bayanlar gibi cilt bakımlarına ihtiyacı bulunmaktadır. Erkeklerin ciltleri, bayanların cildine kıyasla çok daha serttir ve dayanıklıdır. Erkekler her traş olduklarında ciltleri biraz daha tahriş olur. Bu sağlık bilgileri makalemizde sizlere gün içerisinde kolaylıkla yapabileceğiniz cilt bakım önerilerini açıklayacağız.

Öncelikle günlük olarak cildinizi mutlaka yıkamalı ve gün içerisinde elinizden geldiğince temiz tutmalısınız. Erkekler, bayanlara kıyasla çok daha fazla terlemektedirler ve bununla dolaylı olarak birçok farklı sorun ortaya çıkabilmektedir. Erkeklerin yüzlerinde oluşan sivilceler cilt bakım kürleri ile yok edilebilir. Fakat bu tedavi şekli erkekler tarafından pek kabul edilmemektedir. Günlük olarak cildinize nemlendirici krem sürmeniz etkili bir çözüm olabilir.
(daha&helliip;)

Erken boşalma tedavi yöntemleri

Çarşamba, Haziran 8th, 2011

Erkek sağlığında en büyük problemlerin başında Erken boşalma bulunmaktadır. Özellikle 40 – 45 yaş altı grubunda bu sorun çoğunlukla görünmektedir. Erkekler cinsel yaşamın başında iken Erken boşalma yaşadığını ve daha sonra boşalmayı kontrol edebildiklerini belirtmektedir. Uzun süredir veya hiç cinsel ilişkide bulunmamış, genç, cinsel heyecanı yüksek, istekli 1 adam, biraz heyecanlı, biraz tedirgin bir şekilde hızlı 1 cinsel birleşmeye meylederse erken boşalma riski altında bulunmaktadır.

Boşalmayı geciktirmek amacı ile çeşitli ilaçlar yapılmıştır. Lokal uyuşturucu kremler veya spreyler bunların başında gelmektedir. Fakat sadece penisin üzerindeki sinir uçlarını uyuşturmak fazla yarar sağlamaz. Sertleşme ve boşalma tüm otonom sinir sistemini ilgilendirmektedir. Ayrıca bu tür ilaçlar, lokal uyuşturucu etkisi ile boşalmayı geciktirmekten çok penisin duyarlığını azalttığı için, temastan duyulan cinsel zevki azaltmaktadır.
(daha&helliip;)

ANDROPOZ Nedir?

Perşembe, Temmuz 29th, 2010

Erkeklerde belirli bir yaştan sonra hormon seviyelerinde bir değişiklikler oluşmaktadır. Bu durumun kadınlardaki ismi menopoz , erkeklerdeki isminin karşılığı da ANDROPOZ ‘ dur. Andropoz olarak da isimlendirilen bu durum, cinsel fonksiyonun gerilemesi yanında, cinsel arzu ve zihinsel fonksiyonlarda da düşmeye sebep olmaktadır. Andropoz belirtileri şu şekilde sıralanmaktadır;

  • Seksüel fonksiyon ve istek azalması, özellikle sabah ereksiyonlarının kalitesinde düşme,
  • Entelektüel kapasitede azalma, konsantrasyon kaybı, yorgunluk, kızgınlık ve depresyon,
  • Kas kitlesinde ve gücünde belirgin azalma,
  • Kemik mineral yoğunluğunda azalma (osteoporoz),
  • Organ yağlanmasında artış.

(daha&helliip;)

Balanit Nedir?

Çarşamba, Temmuz 28th, 2010

Balanit penis başı veya penis ucunun iltihaplanması durumudur. Balanit oldukça sık görünen bir rahatsızlık türüdür. Sünnet olmamış erkeklerde, özellikle sünnet derisinin daralması sebebiyle kolaylıkla geriye çekilemediği durumlarda, sünnet olmuş erkeklere kıyasla daha fazla görülmektedir. Penisin ucunda kızarıklık ve tahriş Balanit rahatsızlığının belirtileri arasında yer almaktadır.
(daha&helliip;)

Çalışan Erkekler Uzun Yaşıyor

Salı, Temmuz 27th, 2010

Yapılan araştırmalara göre çalışan erkeklerin çalışmayanlara göre daha çok yaşadığı bildirildi. Yapılan araştırmada, 1769 erkek ve 1913 kadın 10 sene boyunca çalışma koşulları ve kalp hastalıkları ile Gelir, eğitim, çocuk sayısı, meslek, iş değiştirme oranı, terfiler, ev işi, evdeki stres ve istenilen ücret gibi etkenleri de analiz eden bilim adamları, 10 senelik araştırmalarında, çalışmayan ev erkekleri nde ölüm oranının çalışan hemcinslerine göre daha yüksek olduğunu tespit ettiler.
(daha&helliip;)

Epididim Nedir?

Pazartesi, Temmuz 26th, 2010

Sperm kanallarına taşıyan kıvrımlı borunun ismine Epididim denilmektedir.Her 1 testisin gerisinde spermleri sperm kanallarına taşıyan kıvrımlı 1 boru bulunmaktadır. Epididimit bu borunun iltihaplanmasıdır. Dokunulduğunda şişen bölgenin sıcak ve sosis gibi gergin olduğu hissedilir. Epididimit e genellikle bakteriler sebep olmaktadır. Bazen bakteriler olmaksızın, bilinmeyen sebeplerden de ortaya çıkabilir. Epididim belirtileri şu şekilde sıralanmaktadır;

  • Skrotumda genellikle şiddetli ve birkaç saat veya gün içinde yavaş yavaş artan ağrı;
  • Ateş ve şişme.

(daha&helliip;)

Erkekler için hormon tedavisi

Pazar, Temmuz 25th, 2010

Yapılan araştırmalarda bazı erkekler de yaşlanmayla birlikte aşırı hırçınlaşma olduğu saptandı. Bu hırçınlaşmanın sebebi olarak ta erkek menopozu gösterilmektedir. Erkek menopozunu azaltacak veya ortadan kaldırmak için de Erkeklik hormonu testosteron tedavileri uygulanmaktadır.

Menopoz rahatsızlıkları olan kadılara, ateşlenme, osteoporosis sebebiyle verilen hormon tedavisinin, erkeklerde tartışmalı olduğuna değinen uzmanlar, testosteron tedavisinin erkeklerde, menopoz rahatsızlıklarını indirebildiği belirtti.

(daha&helliip;)