Doğum Kontrolü Kategorisi için

Aile Planlamasının amaçları

Pazar, Temmuz 4th, 2010

Aile Planlamasının yararlarını bir önceki makalemizde belirmiştik. Aile planlaması yapılarak bebek ve anne ölüm oranları azaltılmaktadır.  Aile Planlamasının amaçlarını şu şekilde sıralayabilir;

  • Ailelerin istemedikleri halde çocuk sahibi olmalarını engellemek,
  • Kadınların sık aralıklarla ve fazla sayıda doğum yaparak sağlıklarının bozulmasını engellemek,
  • Çok genç yaşta veya ileri yaşlardaki kadınların gebe kalmalarını engellemek,
  • Doğurgan çağdaki kadınlara ve erkeklere üremenin nasıl olduğu ve doğum kontrolünün nasıl yapılacağı konusunda bilgi vermek,
  • Çocuk sahibi olmak isteyenlere yardımcı olup yol göstermek,
  • Çocukların daha sağlıklı yetişmesini sağlamaktır.

Aile planlamasının yararları

Cumartesi, Temmuz 3rd, 2010

Aile planlamasının başlıca yararları arasında anne ölümlerinin azaltılması bulunmaktadır. Bunun nedeni ise anne ölümlerinin büyük bir kısmının 4’ten fazla, 18 yaşından küçük ve 35 yaşından büyük annelerin yaptığı doğumlarda görülmesi bulunmaktadır. Aile planlaması hizmeti ile kadınların istenmeyen gebelikleri önlemeleri sağlanarak düşükler azaltılmaktadır.

Aile planlamasının bir diğer önemli yararlarından biride bebek ölümlerinin azalması bulunmaktadır. Yüksek riskli gebelikler ve doğumlar aile planlamasi ile engellenir. Buna bağlı olarak sağlıklı doğum oranı yükselir.

Deri altı Yöntemi

Cuma, Temmuz 2nd, 2010

Deri altı Yöntemi çok etkili ve güvenilir bir doğum kontrol yöntemidir. İçinde gebeliği önleyici hormon bulunan ince, yumuşak tüplerdir. Kadınların deri altına sağlık personeli tarafından küçük 1 operasyonla yerleştirilir.

İçindeki hormonlar yavaş yavaş vücuda salgılanır. Bu hormonlar yumurta hücresinin olgunlaşmasını ve yumurtalıktan atılmasını önler. Ayrıca Deri altı Yöntemi spermlerin hazneden rahim içine geçişini engeller.

Diafram Servikal Başlık

Perşembe, Temmuz 1st, 2010

Yumuşak kauçuktan yapılmış kenarları esnek daire şeklinde 1 araç olan Diafram değişik boyutlarda üretilmektedir. Servikal başlık ise daha sert , yüksek kubbeli ve daha küçük özel tip 1 diaframdır. Diafram Servikal Başlık spermin rahim içine geçmesini önlemektedir. Fakat düzgün kullanılmaz ise gebelik kaçınılmaz son olabilir.

Diafram Servikal Başlık adet kanaması sırasında kullanılmaması gerekir. Diafram kullanılırken üzerine spermi öldürücü krem sürülürek kullanılımalıdır. Bazen yerleştirilmesi zor olan 1 yöntemdir. Ayrıca sürülen krem pahalıdır. Hazneye yerleştirilen diafram cinsel ilişkiden sonra 6 saat süreyle çıkarılmamalıdır. Diafram Servikal Başlık yöntemi kesinlikle güvenilir bir yöntem değildir.

Doğum Kontrol hapları

Çarşamba, Haziran 30th, 2010

Kadınlar tarafından gebe kalmamak için kullanılan bir diğer yöntem ise Doğum Kontrol hapları ‘dır. Doğum Kontrol hapları gebeliği engellemek için kadınlar tarafından kullanılan içinde hormon bulunan haplardır. Hapın içindeki hormonlar yumurtlamayı engeller ayrıca rahim ağzından spermlerin rahme geçmesini zorlaştırır.

Doğum Kontrol haplarının unutulmadan her gün kullanılması gerekir. Gebe kalmak için kadınlar bu hapı tüketmeyi bırakması gerekir. Hap tüketimi bittikten sonra yeniden hamile kalınabilir. Kadınlar tarafından kullanılan “DOĞUM KONTROL HAPLARI” her gün unutulmadan alınırsa gebeliği önlemede son derece güvenlidirler.

Döllenme Nedir

Salı, Haziran 29th, 2010

Bu sağlık makalesinde döllenmenin nasıl gerçekleştiğini anlatacağız. Spermler 2 tip genetik şifre taşiyabilirler. Bu şifreler ya X ya da Y şeklinde olur . Fakat kadın yumurta hücreleri her zaman X şeklinde olup tek tiptir . Eger yumurta hücresini dölleyen sperm X şifreli sperm ise döllenen yumurta da X şifreli olacagi için oluşan bebek (XX) yani, KIZ olacaktır . Ancak yumurta hücresini dölleyen sperm Y şifresini içeren 1 sperm ise o zaman bebek (XY) yani, ERKEK olacaktır . Doğacak çocuğun hangi cinsiyetten olacağı babadan gelen spermin özelliğine bağlıdır.

Hangi tip spermin yumurtayı dölleyeceği bilinemez. Bu sebeple çocuğun erkek ya da kız olacağı bilinemez. Ama döllenme olup döllenmiş yumurta rahim içine yerleştikten sonra henüz çocuk doğmadan bazı yöntemler kullanılarak cinsiyeti öğrenilebilir.

Erkek üreme organları

Pazartesi, Haziran 28th, 2010

Erkek üreme organları diğer adıyla spermler testislerde üretilmektedir. Sperm üretimi her zaman devam etmektedir. Spermler kuyrukları yardımıyla hareket edebilir. Bu hücreler baş tarafındaki bölge yardımıyla kadın üreme hücrelerini delebilme özelliğine sahiptir. Normalde meni içerisinde 150-200 milyon sperm bulunmaktadır.

Testislerde üretilen spermler döl yolundan geçerek meni kesesine gelirler. Meni kesesinin içinde spermlerin yaşamasina uygun 1 sıvı bulunmaktadır. Spermler bu kesede ölmeden depolanır. Cinsel ilişki sirasinda meni idrar yolu ile penisten dışarı atılmaktadır. Eğer meninin içinde sperm yoksa o kişinin dölleme yeteneği bulunmaktadır. Bu da o bireyin kısır olduğunu açıklar.

Erkekte Ameliyatla Kısırlaştırma

Pazar, Haziran 27th, 2010

Doğum Kontrolün en etkili yöntemi Erkekte Ameliyatla Kısırlaştırma ‘dır.  Bu yöntemin diğer adı ise VAZEKTOMI dir. Testislerde üretilen sperm hücreleri döl yolundan meni kesesine giderler. Eger bu döl yolu bağlanırsa artık üretilen spermler daha ileri gidemeyecektir. Dolayısıyla meni boşalacak fakat içerisinde sperm olmayacaktır.

Erkekte Ameliyatla Kısırlaştırma sonrası cinsel güç ve tatminde herhangi 1 değişiklik oluşmaz, meninin miktarı değişmez. Ancak Erkekte Ameliyatla Kısırlaştırma yöntemini ileride çocuk sahibi olmak isteyen çiftler uygulamaması gerekir. Ameliyat olduktan sonra döl yolunda kalmış spermler nedeniyle 2 ay süreyle dölleme riski devam eder. Bu sebeple vazektomi yapilanlar bu sürede başka 1 yöntemle korunması gerekir.