Diş Sağlığı Kategorisi için

Dolgu Sonrası Ağrı

Cumartesi, Haziran 29th, 2013

diş ağrısıSağlık bilgilerine dolgu sonrasında oluşan ağrılar ile devam ediyoruz. Dolgular diş tamamen çürümemiş ve kurtarılabilir durumdaysa dolgu yapılır. Eğer dolgu tutmaz ise doktor kanal tedavisi yapabilir. Dolgu yapılırken anestezi iğnesi vurulduğu için acı hissetmezsiniz. Fakat iğnenin etkisi geçince ağrılar olabilir. Bu ağrıların 1 ay içerisinde yavaş yavaş geçmesi gereklidir. Bu durum kalıcı olursa hemen diş doktorunuzu ziyaret edin.

Beyaz kompozit dolgularda dolgu sonrası ağrı olabilir, bunun sebebş dolgunun büzülme özelliğinden dolayı diş duvarlarına içe doğru uyguladığı baskıdır. Bu özelliklerinden dolayı oluşan ağrılar geçicidir. Beyaz dolgu yapımında asitlendirme yapıldığından da diş ağrıları olabilir. Çoğunlukla ağrılar geçicidir. Kompozit dolgularda kullanılan bondinglerin yani yapıştırıcıların büyük gelişim göstermesi beyaz dolgularda tedavi sonrası ağrı oluşumlarını azaltmaktadır. Beyaz dolgular ışıkla sertleştirilmeleri esnaında yüksek derece ısınırlar, bu ısınma pulpayı etkileyebilir. Ağrı bu sebeple olmuşsa yine kısa 1 süre içinde geçecektir. Bu zaman zarfında doktorunuzun önerdiği ağrı kesicileri kullanabilirsiniz.

Diş Beyazlatma

Cumartesi, Aralık 3rd, 2011

Bu sağlık bilgileri yazımızda hepimizi ilgilendiren diş beyazlatma konusunu işleyeceğiz. Dişlerimiz farklı nedenlerden dolayı doğal rengini kaybeder ve kötü bir görünüm ortaya çıkar. Burada diş sağlığında uygulanan diş beyazlatma tekniklerine başvurulur. Diş Beyazlatma da 3 farklı teknik bulunmaktadır. Bunlar Klinik Diş Beyazlatma, Evde Diş Beyazlatma ve Lazerli Diş Beyazlatma. Şimdi de teker teker bunları inceleyelim.

Klinik Diş Beyazlatma işlemi tek seans olup 40-50 dakika kadar sürmektedir. Yöntem hidrojen peroksitin ısı yada ışık ile aktive edilemesi temeline dayanır. Bu diş beyazlatma tekniği diğerlerine göre biraz pahalıdır.

Evde Diş Beyazlatma yönetimi oldukça kolay bir yöntem olarak bilinmektedir.Yönten vakumla şekillendirilmiş ağız içi kalıba yerleştirilen beyazlatma malzemesinin gün boyunca uygulanması temeline dayanır. Bu diş beyazlatma tekniği diğerlerine göre biraz daha ucuzdur.

(daha&helliip;)

Diş Hassasiyeti

Cumartesi, Ekim 22nd, 2011

Sağlık Bilgilerimakalelerine Diş Hassasiyeti ile devam ediyoruz. Diş Hassasiyeti ağzımıza aldığımız soğuk, sıcak, ekşi ya da tatlı besinlerde dişlerimizin verdiği tepkilerdir. Çürük ve eski dolgular dışında hassasiyet en çok dişeti çekilmesi ile açığa çıkan kök yüzeylerinden kaynaklanır. Diş hassasiyetine nerler sebep olur;

  • sert ve travmatik diş fırçalama
  • dişeti çekilmesi
  • dişeti hastalığ
  • kırık dişler
  • diş gıcırdatma – sıkma
  • plak birikimi

(daha&helliip;)

Diş ağrısına ne iyi gelir

Salı, Ekim 11th, 2011

Günümüzde diş ağrısı çok ciddi sorunlardan birisidir. Diş ağrısı genellikle bakımı yapılmamış, diş taşları oluşmuş veya dişimizin arasında biriken yemek atıklardan kaynaklanan sinir bozucu bir rahatsızlıktır. Peki Diş ağrısına ne iyi gelir? Hemen bu sorunuza cevap vermek için Diş ağrısına ne iyi gelir sıralayalım;

  • Mezelik içmek diş ağrısı konusunda en iyisidir.
  • Ağrıyan dişin üzerine şu küçük ağız kokmasını önleyen karanfillerden koymak. Küçük ağrılarda işe yarar.
  • Ağrıyan dişinizin olduğu tarafı soğuk suyla çalkalamak.

Karanfil Diş Ağrısını Geçirir mi?

Karanfil de diş hekimleri tarafından sıklıkla kullanılan bir tedavi biçimidir. Karanfil tomurcuklarında ogenol adı verilen hidrokarbon, şahsilik asit ve karyofıllin içeren 1 uçucu yağ bulunur. Karanfil tomurcuklarının ve karanfilyağının sağlığa yararlı etkileri ve bunlardan yararlanma yöntemleri şöyle sıralayabiliriz:

(daha&helliip;)

Ortodontik Tel Tedavisi

Çarşamba, Eylül 28th, 2011

Dişlerimiz dış görünüşümüz kadar sağlık içinde önemli unsurdur. Zira dişlerimiz çürük olması bazı hastalıkları da tetiklemektedir. Bunların başında kalp hastalıkları gelmekte.  Halk arasında diş sağlığı denilince ilk akla gelen acı ve korku gelir.  Ancak diş tedavilerinde acı minimuma inmiştir.  Ortodontik Tel Tedavisi ise acı neredeyse yoktur. Tel tedavisi, genel olarak dişlerde ki eğilmeleri ya da çene problemlerini gidermek amaçlı kullanılmaktadır. Ağız sağlığı, vücudun birçok noktasına kıyasla çok daha önemlidir.

(daha&helliip;)

Dişin yapısı

Pazar, Mart 7th, 2010

Ağzımızın en önemli bir temel ögesi olan dişler mine,dentin,sement ve diş özünden meydana gelmektedir. Diş özünün 1 diğer ismide pulpadan’ dır.Dişin yapısını oluşturan bu terimlerin açıklamaları aşağıdaki gibidir;

“Mine” : Vücuttaki en sert madde olarak gösterilmekedir. Doğa diş dıştan koruyucu 1 katman olarak çevirir. Bu katmanın  duyarlılığı bulunmamaktadır. Bunun sebebi ise sinir hücrelerinin olmayışından kaynaklanır.

“Dentin” :Minenin altında bulunan takaya dentin ismi verilmektedir. Yetişkin 1 insan dişinin %75′ ini oluşturmaktadır. Mine’den çok farklı 1 katmandır.

“Diş özü” : Diğer ismiyle pulpa dişin orta kısmında bulunmaktadır. Kökün ucuna kadar devam eder ve yumuşak bir doku olma özeliğini taşır.

“Sement” : Kökün etragına kaplayan 1 tabakadır. Bu tabakanın kemiksi bir yapısı bulunmaktadır. Ayrıca çok incedir.

Zirkonyum Nedir?

Perşembe, Mart 4th, 2010

Bu madde kimyasal 1 element olarak bilinmektedir. Bu elementin kısalması da “Zirkonyum (Zr)“.  Diş sağlığında Zirkonyum tedavisi kullanarak  dişlerinizi ilk günkü kadar beyaz ve doğal bir hale getirebilirsiniz. Zirkonyum tedavisini kullanan kişilerin dişleri ile doğal dişler arasındaki farkı ayırt etmek zordur. Diş Hekimliğinde “zirkonyum” kullanımı, dişlerin sağlamlığı ve korozyona direncinden dolayı gündeme tutulmaktadır.

Tıbbın diğer alanlarında başarıyla kullanılan zirkonyum, diş hekimliğinde de “porselen metalinin” yerine uygulanması ile yeni 1 devir açmayı sağlamıştır. Bunun sebebi ise zirkonyumun alt yapılı porselen kaplamalar, diş eti sorunları ve allerji yapmamasının yanında, ışık geçirme özelliği ile dogal dişlere yakın estetik ve fonksiyonu yakalamımızı sağlmasıdır.

Neler Dişeti Hastalığına sebep olur?

Çarşamba, Mart 3rd, 2010

Dişeti hastalığının temel nedenleri arasında bakteri plağı adı verilen dişe sıkıca tutunan, yapışkan saydam 1 tabaka bulunmaktadır. Bu plağı dişlerinizin üzerini tırnağınızla kazıyarak tespit edebilirsiniz. Bu plaklarda 200 ila 500 milyon bakteri bulunmaktadır.

Genetik Faktörler : Yapılan araştırmalara göre  % 30 genetik  bir yatkınlık bulunmaktadır. (daha&helliip;)