Çocuk Sağlığı Kategorisi için

Çocuklarda Saç Dökülmesi ve Nedenleri

Cumartesi, Ekim 18th, 2014

Sağlık makalelerimize çocuklarda sıklıkla görünmeyen bir durum olan Çocuklarda Saç Dökülmesi ve buna sebep olan nedenleri araştırarak devam ediyoruz.  Bu durum genellikle ergenlik döneminin son dönemlerinde başlıyor ve 40 ‘lı yaşlara kadar devam edebiliyor. Bu dönemde başlayan saç dökülmesine kalıtsal veya psikolojik sebeplerin neden olduğu tespit edilmektedir.

Çocuklardaki saç dökülmesine B12 eksikliği, saçlara mantar bulaşması ve saçkıran gibi hastalıklarında yol açtığı biliniyor. Saç dökülmesi oluşan çocuklarda sorunun köküne inerek çözüm aranması gerekiyor. Piskolojik sorun varsa bunun çözülmesi diğer hastalıklar nedenli ise doktora gidilmesi gereklidir.

Çocukta Karın Ağrısı

Cumartesi, Mayıs 4th, 2013

pisikSağlık bilgilerine çocuk sağlığı ile devam ediyoruz. Çocukta Karın Ağrısının bir çok sebebi olabilir. Bunların sebeplerini ve tedavi şekillerini Hisar Intercontinental Hospital’dan Çocuk Cerrahisi Uzmanı Doç. Dr. Salih Somuncu ‘dan öğreniyoruz. Karın ağrılarını iki ana grupta incelenmesi gerekiyor. Örneğin 1 mide barsak enfeksiyonu karın ağrısıyla kendini gösterir. Kusma veya ishal daha sonra eklenebilir. Bu da önemli bir karın ağrısı nedenidir ve çok sık karşılaştığımız 1 durumdur.

Bunun dışında parazitler de karın ağrısı yapar. Parazitlere bağlı karın ağrısı genelde kroniktir anlık değildir. Dahili karın ağrısı nedenlerinden biri de idrar yolu enfeksiyonudur. Özellikle çocuk böbreği ve mesanesiyle ilgili 1 sorunu tanımlayamayacağından bu dışarıya karın ağrısı gibi yansır. Bu tür nedeni ortaya çıkarılamayan kronik karın ağrılarında da mutlaka 1 idrar tahlili yapılmalıdır.

Diğer bir karın ağrısı nedeni de çocuklarda kronik kabızlıktır. Dahili nedenlerden kaynaklanan karın ağrıları, genelde anlık değil; uzun süreli ağrılardır
(daha&helliip;)

Çocuklar Hangi Yaşlarda Nelerden Korkarlar?

Cumartesi, Kasım 10th, 2012

Sağlık bilgileri makalelerimize çocuklardaki korkuların yaşlara göre dağılımını inceleyeceğiz. 2 yaşındaki çocuklarda seslerle ilgili korkular gözlemlenir. 3 yaşındaki çocuklarda evdeki eşyaların yer değiştirmesi, uykuya dalarken anne-babanın yanından ayrılması, karanlık, polis, hayvanlar korku kaynağı olarak gözlemlenmektedir. 4 yaşındaki çocuklarda vahşi hayvanlardan korku gözlemlenmektedir. 5 yaşındaki çocuklarda görsel korkular, düşme, yaralanma korkusu vardır. Hayalet, cadı, yatağın altında birinin olabileceği, anne-babayı evde bulamama, böcekler, ateş gibi korkular 6 yaşlardaki çocuklarda görünmektedir. Çocuklardaki bu korkular geçicidir. Fakat korkular devam ediyor ise profesyonel bir yardım almak şarttır.

Bebeklerde Asit Reflü Tedavisi

Salı, Ekim 9th, 2012

Reflü ile ilgili geniş makaleye Reflü nedir konu başlıklı yazımızdan ulaşabilirsiniz. Bu sağlık bilgileri makalemizde Bebeklerde Asit Reflü Tedavisi sizlerle paylaşacağız. Bebeklerde bu hastalık 6 ile 12 ay sürecinde kendiliğinden geçmektedir. Bu hastalıkla ilgili tedavi için mutlaka doktorunuzun verdiği öğütleri dinlemeniz gerekli. Bizim size önerimiz bebeklerini daha küçük porsiyonlarla fakat daha sık öğün vererek beslemenizdir. Eğer denenen tüm ilaçlar ve tedavi yöntemleri sonuç vermediyse, doktorunuz asit reflünün tedavisi için ameliyat önerebilir.

Çocuklarda İdrar Kaçırma Hastalığı

Pazartesi, Mayıs 21st, 2012

Sağlık bilgileri makalelerimize çocuklarda idrar kaçırma hastalığı ile devam ediyoruz. Çocuklar da idrar kaçırmanın nedeni olarak 2 sebep gösterilmektedir. İdrar kaçırma organik veya organik sebeplerden ortaya çıkar. Daha da açık olmak gerekirse yani ruhsal sebeplerden dolayıdır. İdrar kontrolü 2 yaşından sonra kendimiz yapabilmekteyiz. Çocukların gece idrar kaçırmaları genellikle psikolojik nedenlerden ortaya çıkmaktadır. İdrar tutamama özellikle azarlanan, güven duygusu verilmeyen, aşağılanan, sevgi noksanlığı çocuklarda sık görülür. Peki idrar kaçıran çocuklarda neler yapılmalı;

Önce organik 1 böbrek ve yolları hastalığını ekarte etmek için rutin idrar tahlili yapılır. Eğer normal ise beyine, mesaneye etki eden antikolinerjik, antidiüretik ilaçlar iki veya üç ay kullanılır, tedavide sadece ilaç tedavisi yeterli değildir. Muhakkak çocuk psikiyatriden destek almak gerekir. Çocukla, anne ve babayla çocuk psikiyatri uzmanının görüşmesi gerekir. Bu hastalığı kesinlikle önemsemeniz gerekmekte. Aksi taktirde bu durum kalıcı olabilir.

Çocuklarda Ateşlenme ve Havale

Pazartesi, Nisan 30th, 2012

Sağlık bilgileri makalelerine çocuklarda en çok karşılaşılan sağlık sorunlarından biri olan Ateşlenme ve havale geçirme olaylarıyla devam ediyoruz. Bu sorun ebeveynler ile doktorlar arasında sıklıkla tartışılmaya devam ediyor. Çocuklarda ateşlenmeye bazı virüsler, bakteriler ilaçların toksit bazı maddeler interlökin, interferon gibi maddeleri uyararak hipotalamusta bulunan ateş merkezini uyarır.

Çocuklarda Ateşlenme vücudun virüse karşı koyması sonucu ortaya çıkar. Özellikle çocuklarda 38.4 derece üzeri ateş havaleye sebebiyet verebilir. Ateşin ilk 2 yaş rektal sonra koltukaltı ölçümü yararlıdır. Çocuklar 3 ay ile 7 yaş arasında genetik yatkınlıkta varsa ateşli havale geçirebilirler.
(daha&helliip;)

Çocuğum Konuşamıyor Ne Yapmalıyım

Pazar, Mart 18th, 2012

Çocuğu konuşmayan her ebeveyn Çocuğum Konuşamıyor Ne Yapmalıyım sorusunu kendine sormaktadır. Öncelik çocuk için konuşmayı öğrenmenin karmaşık olduğunu bilin. Böyle durumlarda anne ve babalara büyük görevler düşmektedir. Çocuğun ilk anlamlı sözcüğünü genelde 1 yaş civarında söylediğini, bazı sözcük ve basit emirleri anladığını, 18. aydan itibaren de kelime bilgisinin artmaya başladığını ifade eden uzmanlar, çocuk iki yaşına geldiğinde ise 2 sözcüklü cümleler kurmaya başladığını ve çevrelerindeki hemen herşeyi isimlendirdiklerini anlattı.

Çocuklarda konuşmamanın nedeni olarak duygusal eksiklik gösterilmektedir. Uzmanlar “duygusal çatışma, sevgi, şefkat eksikliği ve ilgisizlik konuşmanın önündeki en önemli engeldir. Bu özellikle erkek çocuklarda daha etkili oluyor. Ayrıca, ailelerin, çocuğun yanında sürekli tartışması, dilin bir tartışma aracı olduğu bilincinin gelişmesine neden olur” dedi.
(daha&helliip;)

Çocuk Felci Ve Tedavisi

Pazar, Eylül 18th, 2011

Sağlık bilgileri makalelerimize  Çocuk Felci Ve Tedavisi ile devam ediyoruz. Son zamanlarda insan sağlığını tehdit eden bir çok hastalık bulunmaktadır. Çocuk Felci çocuklarınız için çekilmez bir dönem olup ebeveynler içinde acı dolu günler anlamına gelir. Çocuk felci ağız yoluyla akciğere girer. Ağız yolu ile alındığından dolayı, yine nefes veya tükürük yolu ile 1 başkasına bulaşabilme ihtimali var.
(daha&helliip;)