Polikistik Over Sendromu 10 Kadından 1 Tanesinde Gözleniyor

diş ağrısıSağlık bilgileri sitemizin bu günkü makalesinde kadınlarda görünen Polikistik Over Sendromu anlatmaya çalışacağız. Polikistik Over Sendromu 10 Kadından 1 Tanesinde Gözleniyor. Polikistik Over Sendromu adet düzensizliği, tüylenme, sivilcelenme, saçlarda seyrelme ve kilo verememe gibi birçok belirti ile kendini gösterir. Doç. Dr. Gökhan Özışık, polikistik over sendromunda tedavi yaklaşımları hakkında bazı öneriler sundu;

Regl düzeni 21 günden az, 36 günden fazla ise tüylenme ve aşırı kilo alma da varsa bu süreyi beklemeden mutlaka 1 doktora görünmeniz gerekiyor. Hormonal denge bozuklukları 15-45 yaş arasındaki kadınların %5-10′unda görülen ve genetik kökenli olduğu düşünülen bir rahatsızlıktır. Ciltte yağlanma, sivilce, tüylenme, insülin direnci, kilo alma (bazen de kilo problemi olmadan şeker düşmesi atakları), karaciğerde yağlanma ve kolesterol yüksekliğine sebep olur.

Belirtilerin sayı ve şiddeti, her hastada farklı olabilmektedir. Kimi hasta sadece geçmeyen sivilceler, ense, koltukaltı, kasık cildinde koyulaşma gibi yakınmalara nedeniyle dermatoloğa gitmektedir. Hastalardan bazıları kilo verememe ve tüylenme sebebiyleendokrinoloğa, bazıları da hiç adet göremediği ya da adetleri düzensiz olduğu için jinekoloğa başvurabilmektedir.

Diğer Sağlık Bilgileri

Yorum Yaz