Otoskleroz kulakta kireçlenme

Kireçlenme yani tıpta Otosklerozda iç kulağın kemik duvarı bozulur ve iç kulak girişinde sünger gibi anormal kemik oluşmasına neden olur. Üzengi kemiği de iç kulağa ses dalgalarını geçirmek için titreşim yapan ufak kemikten etkilenmiş olabilir ve hareket etmemektedir. Otoskleroz kulakta kireçlenme belirtileri aşağıdaki gibidir;

  • Kulaklardan birinde veya her ikisinde ağır ilerleyen işitme kaybı
  • Kulak çınlaması Otoskleroz kulakta kireçlenmesinin belirtileridir.

Duyma kaybı yaşıyorsanız hiç beklemeden KBB doktorunuzu ziyaret ediniz. Doktorunuz kulağınızı muayene edecek, işitme testleri yapacak ve herhangi 1 akrabanızda erken işitme kaybı olup olmadığını soracaktır.

Otoskleroz çoğu kez, stapedektomi denilen 1 ameliyatla ki bu ameliyatta, kulak kanalının derisi kesilir ve kulak zarı kaldırılmaktadır. Böylece üzengi kemiği çıkarılır ve yerine ince 1 tel veya paslanmaz çelikten 1 protez takılır. Daha sonra kulak zarı eski haline getirilir ve 1 ila 2 hafta içerisinde iyileşme olur. İlerleyen kemik bozulmalarını ve sünger benzeri kemiklerinn sertleşmesiyle oluşan işitme kaybını önlemek için sodyum fluorid, kalsiyum ve vitamin D tabletleriyle tedavi uygulanmaktadır. Otoskleroza bağlı işitme kaybını düzeltmenin 1 başka yolu da işitme aletleridir.

Etiket: ,

Diğer Sağlık Bilgileri

2 yazan to “Otoskleroz kulakta kireçlenme”

  1. recai Says:

    slm Otoskleroz kulakta kireçlenme ameliyatı yaklaşık ne kadara mal oluyor

  2. metin dilki Says:

    riskleri ne kad
    ar izmirde varmı

Yorum Yaz