Menopozda Beslenme

Bir önceki kadın sağlığı makalemizde sizlerle kadınların korkulu rüyası haline gelen menopoz döneminin detaylarını incelemiştik. Tıptaki gelişmeler ve genel bilinçlenme ile biraz daha barışılmış bu dönemde beslenmeye bağlı olarak bazı problemler görülüyor. Bunların en önemlisi osteoporoz gösterilmektedir. Özellikle yaşlı kimselerde ve menopoz döneminin sonundaki kişilerde görülen, osteoropoz kemik yapısının bozulması olarak tanımlanan 1 rahatsızlıktır. Başlıca 3 ana sebebi bulunmaktadır. Bunlar; Östrojen hormonunun azalması, fiziksel aktivite azlığı ve besinsel nedenlerdir.

Kemik yapısında bulunan bazı besin öğelerinin uzun vadede yetersiz alınmaları veya emilim bozuklukları problemin besinsel kısmını oluşturmaktadır. Yüksek lifli diyetler, aşırı alkol, sigara ve kafein tüketimi, hatalı beslenme ve kalsiyum eksikliği osteoporoz için zemin oluşmasını sağlar. Bu dönemde idrar yoluyla kalsiyum atılımı fazla olduğundan, diyet uygulanarak kalsiyum alınması gerekiyor.

Yağlı inek sütü 119 miligram, koyun sütü 193 miligram, yoğurt 120 miligram, yağlı beyazpeynir 162 miligram, kaşarpeyniri 700 miligram, kurufasülye 145 miligram, roka ve maydanoz 200 miligram, asma yaprağı 400 miligram, portakal, mandalina 40 miligram, limon 26 miligram, çilek 21 miligram, bulgur 36 miligram, makarna 27 miligram, dana, koyun ve tavuk 11 miligram, pekmez 400 miligram, fındık 200 miligram oranında kalsiyum içeriyor.

Etiket: ,

Diğer Sağlık Bilgileri

Yorum Yaz