Menopoz Nedir?

Menopoz her kadının hayatında yaşamak istemediği fakat yaşamının bir dönemini kapsayan bir sağlık sorunudur.  Bu sağlık içerikli yazımızda menopoz hakkında öğrenmek istediğiniz bir çok sağlık bilgisini bulacaksınız.

Klimakteryum döneminde vücudunuza neler olur?

Ergenlik döneminde yumurtalıklar, 2 dişilik hormonu üretmeye başlamaktadır. Bu dişilik hormonları östrojen ve progesteron‘ dur. Bu hormonların içinde en önemli olanı östrojen olarak bilinmektedir. Ergenlik döneminde, östrojen hormonu, göğüslerin gelişmesini uyarır ve rahmi doğurganlığa hazır hale getirir. Aynı zamanda yumurtanın devamlılığını sağlamaktadır. Yumurta döllenmeyince meydana gelen adet dönemlerinde, bu 2 dişilik hormonunun düzeyi yükselir ve sonra düşer. Klimakteryum döneminde ise, yumurtalıkların östrojen ve progesteron üretimi azalır ve zamanla sona ermektedir. Bu, kadının artık adet görmeyeceği ve gebe kalamayacağının habercisidir.Menopoz belirtileri şu şekilde sıralanmaktadır ;

  • Kadın son adetini görmeden önce yumurtalıklar progesteron üretimini yavaşlar.
  • Adetler düzensizleşir, östrojen yapımı yavaşlar.
  • Kadın vücudunda yaşanan bu olaylar sonucu, 1 takım sıkıntılar baş gösterir.

Menopoz Döneminin Fiziksel Belirtileri ise şu şekilde sıralanmaktadır;

  • Sıcak basması ,
  • Gece terlemeleri ,
  • Uykusuzluk ,
  • Dikkatini toplayamamak ,
  • Vajinal kuruluk ve ağrılı cinsel ilişki
  • Cinsel isteksizlik.

Yukarıda belirtiğimiz menopoz belirtilerinin ne kadar süreceği tam olarak saptanamamıştır. Bu durum kişiden kişiye büyük değişkenlik gösterir. Bazı kadınlarda belirtiler birkaç ay içinde sona erebilmektedir. Bazılarında ise 10 yıl veya daha uzun sürebilir. Fakat menopoz belirtileri ortalama 3 ila 5 senede ortadan kalkar.

Menopozun uzun vadede ortaya çıkabilecek en önemli sonuçlarından biri, kemik erimesi ismiyle bilinen osteoporozdur. Kalp ve dolaşım sistemi hastalıkları, menopoz sonrası kadınların ölüm oranlarında ilk sırayı tutmaktadır. Yaşlanma ile birlikte ister erkek, ister kadın olsun tüm insanların kemik kitlelerinde kayıplar olur. Fakat , osteoporoz, kadınlar açısından özel 1 tehlike arz eder ve kadınlar daha çok risk altındadır. tüm kadınların osteoporoz riski altında oldukları bilinmektedir.

Etiket: , , ,

Diğer Sağlık Bilgileri

Yorum Yaz