Gebelikte egzersiz

Gebeliğinizin sağlıklı ve kolay bir şekilde geçmesini istiyorsanız düzenli bir şekilde egzersiz hareketlerini yapmanız gerekmektedir.Doktorların büyük bir kısmı daha önce egzersiz yapmayan hastaların bile, hamilelik sırasında makul 1 egzersize başlamalarını önermektedir. Düzenli egzersiz programının erkekler ve kadınlar için uzun dönemli yararları çok iyi bilinmektedir.

Daha rahat bir doğum için egzersiz yapmanız gerektiğini yukarıda belirtmiştik. Fakat egzersiz yaparken dikkat etmeniz gerekir. Vücudunuzdaki hormonal değişiklikler nedeniyle, incinmeye daha açıksınızdır. Bağ dokuları daha kolay gerildiği için, eklemleriniz daha dengesiz ve daha kolay incinebilir durumdadır. Bu sebeple, çok eğilmek veya eklemlerinizi çok fazla geren herhangi 1 hareket tavsiye edilmez, yüksek etkili aerobik veya sıçramaya dayalı başka hareketler de önerilmemektedir.

Hangi egzersizi seçerseniz seçin, başlamadan önce doktorunuza danışın. Çoğu kadın için hamilelik sırasında egzersiz güvenli olduğu halde, bazı hamile kadınlarda egzersizi tehlikeli hale getiren hipertansiyon gibi problemler bulunmaktadır.

Etiket: ,

Diğer Sağlık Bilgileri

Yorum Yaz