Gebeliğin Aşamaları

Normal bir gebelik 280 gün kadar sürmektedir. Bu sağlık makalesinde bu dönemleri inceleyeceğiz. Hamileliğin süresini ölçmek için kullanılan 2 yöntem gebelik yaşı ile döllenme yaşıdır. Gebelik yaşı, gerçek döllenmeden yaklaşık 2 hafta önce olan, son adet döneminin ilk günü temel alınarak yapılmaktadır. Dolayısıyla bu yöntemle hesaplanan 1 hamilelik 280 gün 9 aydan oluşmaktadır. Döllenme yaşı döllenme zamanından itibaren ölçülür. 0 halde, bu yöntemle hesaplanan hamilelik süresi diğer yöntemle hesaplanan süreden 2 hafta kısadır.

Hamileliğin ilk 3 ayında cenin gelişiminin ilk 3 ayı birçok açıdan en önemli zaman zarfıdır. Bu dönemde, vücudun bütün temel organları şekil almaktadır. Bu dönemin sonunda bebeğiniz en fazla 7,5 cm uzunluğunda ve 30 gramdan biraz daha ağır olmaktadır.

Gebeliğin ikinci 3 ayında cenin iyice gelişmektedir. Bu periyotta önceden gelişen organlar olgunlaşır. Üreme organları tamamen oluşmuştur ve cinsiyet bazı doğum öncesi testlerle belirlenebilir. Cenin tekme atabilir ve ayak parmaklarını oynatabilir. Ağız açılıp kapanabilir ve cenin kollarını kıvırma ve yumruk yapma gibi yeteneklere sahip olur.

Gebeliğin üçüncü 3 ayında cenin en çok kiloyu gelişiminin son 13 haftasında alır. Gelişimin bu son aşamasının başlangıcında, fetüs yarım kilodan biraz daha fazla gelmektedir. Ortalama bir bebek 3 ay sonra 3,5 kilogram olarak doğar.

Etiket:

Diğer Sağlık Bilgileri

Yorum Yaz