Erkekler için hormon tedavisi

Yapılan araştırmalarda bazı erkekler de yaşlanmayla birlikte aşırı hırçınlaşma olduğu saptandı. Bu hırçınlaşmanın sebebi olarak ta erkek menopozu gösterilmektedir. Erkek menopozunu azaltacak veya ortadan kaldırmak için de Erkeklik hormonu testosteron tedavileri uygulanmaktadır.

Menopoz rahatsızlıkları olan kadılara, ateşlenme, osteoporosis sebebiyle verilen hormon tedavisinin, erkeklerde tartışmalı olduğuna değinen uzmanlar, testosteron tedavisinin erkeklerde, menopoz rahatsızlıklarını indirebildiği belirtti.

Kalp rahatsızlığı olan erkeklerde, testosteron oranının düşük olduğu, bu gruptaki erkeklerde soluma rahatsızlığı, kas güçsüzlüğü ve depresyon görülebildiği bilinmektedir. Araştırmada, testosteron terapisinin kalp fonksiyonunu yükseltici özellik ortaya koymadığı, ancak kasları güçlendirebildiği gözlendi. Bazı uzmanlar, erkeklerde görülen ve andropoz olarak isimlendirilen rahatsızlıkların yaşlılık sebebiyle oluştuğunu, ancak bunda testosteron oranının azılmasının da etkili bulunduğunu düşünüyor.

Bu tedavinin bazı riskleri de bulunmaktadır. Ağızdan alınan erkeklik hormonu haplarının ise karaciğerde toksin meydana getirebileceği belirtildi. Araştırma raporu, San Franciscoda başlayan Endokrin Kuruluşunun genel kurulunda açıklandı.

Etiket: ,

Diğer Sağlık Bilgileri

Yorum Yaz