Epididim Nedir?

Sperm kanallarına taşıyan kıvrımlı borunun ismine Epididim denilmektedir.Her 1 testisin gerisinde spermleri sperm kanallarına taşıyan kıvrımlı 1 boru bulunmaktadır. Epididimit bu borunun iltihaplanmasıdır. Dokunulduğunda şişen bölgenin sıcak ve sosis gibi gergin olduğu hissedilir. Epididimit e genellikle bakteriler sebep olmaktadır. Bazen bakteriler olmaksızın, bilinmeyen sebeplerden de ortaya çıkabilir. Epididim belirtileri şu şekilde sıralanmaktadır;

 • Skrotumda genellikle şiddetli ve birkaç saat veya gün içinde yavaş yavaş artan ağrı;
 • Ateş ve şişme.

Bakteri kökenli epididimiti geçirmek için genellikle antibiyotikler kullanılır. Aynı bakterinin bulaşmış olma ihtimaline karşı eşin de tedavisi gerekli olabilmektedir. Epididimit in tedavisi için ayrıca, yatak istirahati, skrotuma buz torbası koymak, skrotu mu kaldırmak ve ağrıya karşı da ağrı kesici kullanmak gereklidir.

Diğer Sağlık Bilgileri

1 Yazı to “Epididim Nedir?”

 1. ibrahim sapmaz Says:

  spermiogram sonuç formum yardımcı olablrmsnz.
  MİKTAR:100
  PH:8.00
  LİKEFAKSİYON:30 DK.
  VİSKOSİTE:N
  HAREKET YÜZDESİ:30.DK.YÜZDE 80:6 SAATTE:YÜZDE 650
  YAŞAMA COEFFİCİENT:1
  SPERMATOZA SAYISI 30 MİLYON
  AGLÜTİNE OLMUŞ SPERMATOZA:ARTI
  NORMAL SPERMATOZOA:YÜZDE 14
  BÜYÜK OVAL KAFALI:YÜZDE 20
  ÇOK KÜÇÜK KAFALI :YÜZDE 4
  KÜÇÜK YASSI KAFALI :YÜZDE 8
  BOYUN DEFEKTİ :YÜZDE 24
  KUYRUK DEFEKTİ :YÜZDE 30
  FERDİLİTE İNDEKSİ:0.033
  Sol varikosel oldunun söyledi doktor spermiyogram soçum bu varikosel ameliyatına gerek olmadını söyledi sebebi sperm sayısının yüksek olması ama daha 21 yaşındayım bekarm bi altı ay sonra bi test daha yapalım dedi doktor ama agrım da var bu hastalık daha yeni başlamış dedi ilk aşaması dedi bilgilerinizi paylaşırsanız sevinirim:)

Yorum Yaz