Diş ağrısına ne iyi gelir

Günümüzde diş ağrısı çok ciddi sorunlardan birisidir. Diş ağrısı genellikle bakımı yapılmamış, diş taşları oluşmuş veya dişimizin arasında biriken yemek atıklardan kaynaklanan sinir bozucu bir rahatsızlıktır. Peki Diş ağrısına ne iyi gelir? Hemen bu sorunuza cevap vermek için Diş ağrısına ne iyi gelir sıralayalım;

  • Mezelik içmek diş ağrısı konusunda en iyisidir.
  • Ağrıyan dişin üzerine şu küçük ağız kokmasını önleyen karanfillerden koymak. Küçük ağrılarda işe yarar.
  • Ağrıyan dişinizin olduğu tarafı soğuk suyla çalkalamak.

Karanfil Diş Ağrısını Geçirir mi?

Karanfil de diş hekimleri tarafından sıklıkla kullanılan bir tedavi biçimidir. Karanfil tomurcuklarında ogenol adı verilen hidrokarbon, şahsilik asit ve karyofıllin içeren 1 uçucu yağ bulunur. Karanfil tomurcuklarının ve karanfilyağının sağlığa yararlı etkileri ve bunlardan yararlanma yöntemleri şöyle sıralayabiliriz:

  • Karanfil tomurcukları uyarıcıdır.
  • Özellikle sindirim sistemi üzerinde uyarıcı etki yapar. Gaz söktürücüdür.
  • Mide bulantısını bastırır. Kusmaları önler.

Bu etkilerinden yararlanılmak üzere piyasada satılan karanfil tomurcuklarından 1 tutam (7-8 tane) alınıp 1 bardak kaynar suya atılır. 10 dakika demlendirilerek hazırlanan infüzyon ılık olarak içilir.

Karanfil tomurcukları nefesin kötü kokusunu ortadan kaldırır. Bunun için tomurcuklar ağızda çiğnenip sert bakiye tükürükle atılır ya da yukarda tarifi verilen infüzyonla gargara yapılır.

Karanfil tomurcuğu ağrı kesici ve hafif uyuşturucudur. Bu etkilerinden yararlanılarak diş ağrısını kesmekte kullanılır. Bir adet karanfil tohumu ağıza alınır. Ağrıyan çürük dişin yakınına getirilir ve bir süre orada tutulur ya da gene piyasada satılan karanfil yağı biraz pamuğun üzerine damlatılır ve pamuk ağrıyan dişe bastırılır.

Karanfıl yağı romatizma ve nevralji ağrılarının hafifletilmesinde yararlı olur. Bunun için karanfilyağı ağrılı yerlere dıştan ovuşturularak uygulanır.

Etiket: ,

Diğer Sağlık Bilgileri

Yorum Yaz