Çocukta Karın Ağrısı

pisikSağlık bilgilerine çocuk sağlığı ile devam ediyoruz. Çocukta Karın Ağrısının bir çok sebebi olabilir. Bunların sebeplerini ve tedavi şekillerini Hisar Intercontinental Hospital’dan Çocuk Cerrahisi Uzmanı Doç. Dr. Salih Somuncu ‘dan öğreniyoruz. Karın ağrılarını iki ana grupta incelenmesi gerekiyor. Örneğin 1 mide barsak enfeksiyonu karın ağrısıyla kendini gösterir. Kusma veya ishal daha sonra eklenebilir. Bu da önemli bir karın ağrısı nedenidir ve çok sık karşılaştığımız 1 durumdur.

Bunun dışında parazitler de karın ağrısı yapar. Parazitlere bağlı karın ağrısı genelde kroniktir anlık değildir. Dahili karın ağrısı nedenlerinden biri de idrar yolu enfeksiyonudur. Özellikle çocuk böbreği ve mesanesiyle ilgili 1 sorunu tanımlayamayacağından bu dışarıya karın ağrısı gibi yansır. Bu tür nedeni ortaya çıkarılamayan kronik karın ağrılarında da mutlaka 1 idrar tahlili yapılmalıdır.

Diğer bir karın ağrısı nedeni de çocuklarda kronik kabızlıktır. Dahili nedenlerden kaynaklanan karın ağrıları, genelde anlık değil; uzun süreli ağrılardır

Apandiksin 1 nedenden dolayı tıkanması ile bulgularını gösterir. Bu sıklıkla bir lenf bezesinden kaynaklanabileceği gibi taşlaşmış bir gaitadan, parazitten ya da dışarıdan alınan yabancı bir cisimden bile kaynaklanabilir. Normalde apandiks kör barsak olduğu için iç salgılarını kalın barsağa boşaltır. Tıkanma nedeniyle boşaltma gerçekleşemeyince 1 süre sonra şişmeye başlar.

Diğer Sağlık Bilgileri

Yorum Yaz