Çocuğum Konuşamıyor Ne Yapmalıyım

Çocuğu konuşmayan her ebeveyn Çocuğum Konuşamıyor Ne Yapmalıyım sorusunu kendine sormaktadır. Öncelik çocuk için konuşmayı öğrenmenin karmaşık olduğunu bilin. Böyle durumlarda anne ve babalara büyük görevler düşmektedir. Çocuğun ilk anlamlı sözcüğünü genelde 1 yaş civarında söylediğini, bazı sözcük ve basit emirleri anladığını, 18. aydan itibaren de kelime bilgisinin artmaya başladığını ifade eden uzmanlar, çocuk iki yaşına geldiğinde ise 2 sözcüklü cümleler kurmaya başladığını ve çevrelerindeki hemen herşeyi isimlendirdiklerini anlattı.

Çocuklarda konuşmamanın nedeni olarak duygusal eksiklik gösterilmektedir. Uzmanlar “duygusal çatışma, sevgi, şefkat eksikliği ve ilgisizlik konuşmanın önündeki en önemli engeldir. Bu özellikle erkek çocuklarda daha etkili oluyor. Ayrıca, ailelerin, çocuğun yanında sürekli tartışması, dilin bir tartışma aracı olduğu bilincinin gelişmesine neden olur” dedi.

3 yaşından itibaren oyun çağına giren çocuğun motor becerilerinin gelişmesiyle, çevre üzerinde egemenlik kurmaya çalıştığını belirten uzmanlar, sayı sayma, şarkı söyleme, şiir okuma ve çevresindeki dünya hakkında sorular sormanın da dil ve zihinsel yetenekleri ilerlettiğini kaydetti. Bu nedenle anne-babaların, çocukları ile bu dönemde yetenekleri üzerinde yoğunlaşmaları, sorularını karşılıksız bırakmamaları öneriliyor.

Diğer Sağlık Bilgileri

Yorum Yaz