Beyin Krizi

Sağlık bilgileri yazılarımıza Beyin Krizi ile devam ediyoruz. Beyin Krizi olarak adlandırılan bu hastalık kalp ve kanserden sonra en fazla ölüm oranına sahip bir hastalık olarak bilinmektedir. Beyin krizi ile sakatlık ortaya çıkabilir. Fakat bu hastalık önlemler alınarak engellenebilmektedir.

Tıkanan damar: Beynin ihtiyacı olan kanı alamadığı zaman ortaya çıkan 1 durumdur. Beyin ihtiyacı olan kanı kendisine taşıyan damarlar yolu ile sağlamaktadır.B eyin krizlerinin çoğu bu damarlardan kan akımını engelleyen pıhtı nedeni ile ortaya çıkmaktadır.

Kanayan damar: Bazen de daha seyrek olarak beyin krizi zayıflamış damarların yırtılması ve kanın beyin içine veya beyin etrafına geçmesi sonucu da görülebilir.

Çoğunlukla vücudun 1 yarısında ,yüz kol veya bacakta aniden ortaya çıkan kuvvetsizlik veya uyuşma,his bozukluğu Konuşmada zorluk,söylenenleri anlamada zorluk 1 veya her 2 gözde aniden ortaya çıkan görme azalması veya görmede bulanıklık, çift görme İzah edilemeyen denge bozukluğu bu hastalığın belirtileri arasında yer almaktadır.

Yüksek risk taşıyan hastalarda beyin krizini engellemede kullanılan 1 çok ilaç bulunmaktadır.Bu ilaçların kullanımı özellikle daha önce küçük beyin krizi yani geçici iskemik atak veya geçici beyin krizi geçirenler ile büyük beyin krizi geçirenlerde daha önem kazanmaktadır. Bazı durumlarda beyin krizini önlemek için cerrahi yöntemlerde kullanılabilir.Mesele beyne kan taşıyan damarlarındaki daralmalar veya tıkanmalar cerrahi yöntemle kaldırılabilir.

Diğer Sağlık Bilgileri

Yorum Yaz