Beta mikrobu nedir ?

Boğaz iltihaplanmasını meydana getiren bir mikropta “Beta Mikrobu” dur. Tıp dilinde A grubu beta hemolitik streptokok olarak isimlendirilmektedir.  Beta Mikrobu bulaşıcıdır ve bazı ciddi komplikasyonlara yol açabildiği için halk arasında özel önem verilmesi gerekir. Özellikle çocuk ve genç erişkinlerde görülür. İnsanların 1 arada bulunduğu okul, sinema salonu gibi kapalı ve havalanması yetersiz ortamlarda kolaylıkla bulunur. Beta Mikrobunun boğaz ağrısı, yüksek ateş, yutma güçlüğü, iştahsızlık, halsizlik, karın ağrısı, bulantı ve kusma gibi belirtileri bulunmaktadır.

Beta mikrobu uygun tedavi ile boğaz ağrısı ve ateş 3 ila 5 günde düşer, fakat genel tablo 1 ila 2 hafta sürebilir. Bazı kişilerde hastalık belirtileri olmaksızın mikrop bulunabilmektedir. Beta Mikrobunun tedavisi evde de yapılabilir. Halk arasında koruyucu olarak bilinen uzun etkili, depo penisilinler ancak Kulak Burun Boğaz Uzmanınız gerek görürse yapılabilir. Bunun süresini dozunu doktorunuz belirlemesi gerekir.

Etiket:

Diğer Sağlık Bilgileri

1 Yazı to “Beta mikrobu nedir ?”

  1. nilgün Says:

    15 20 günde bir boğzlarım benbeyaz oluyor ilk olduğunda doktor antibiyotik verdi ama şüan vermiyo gargara ve pastille idare ediyoruz ama hala sonuç alamadık çok sıkıldım artık rahat yutkunmak istiyorum cevap bekliyorum…

Yorum Yaz