Bebeği Nasıl emzirmeli

Yeni doğum yapan anneler bebeklerini nasıl emzirmesi gerektiği hakkında fazla bir bilgisi olmamaktadır. Yeni doğan bebeklerin ihtiyaçları olan tek besin değeri ise anne sütüdür. İşte emzirirken dikkat edilmesi gerekenler şu şekilde sıralanmaktadır;

Bebeğiniz doğduktan 30 dakika içinde sütünüzün gelmesini beklemeden ve kesinlikle şekerli su vermeden mutlaka emzirmeniz gerekmektedir. 2 gün içinde sık emzirmek sütün yeterliliği açısından önem taşırmaktadır. Bunun nedeni sık emmeye bağlı olarak süt salgısında artış olacaktır.Bu nedenle sütünüz henüz gelmemiş bile olsa sık emzirmeye devam etmeye çalışın.

Kolostrum ismi verilen ilk süt protein bakımından oldukça zengindir ve içinde bebeği bulaşıcı hastalıklardan koruyacak bol miktarda antikor taşımaktadır.

Kolostrum sıvısı hamileliğinizin yedinci ayından sonra sağılabilir.Bu aylarda duş altında memenin ayla kısmına baş ve işaret parmaklarıyla yapılacak kısa masajlar süt kanallarının açılmasına yardımcı olabilir.

Anne sütü ile beslenen sağlıklı bir bebeğe ilk 3 ayda ayrıca su vermeye gerek yoktur. Fakat kemik ve diş gelişimi için beslenmeye D vitamini eklenmesi gerekir.

Bebeğinizi her ağlayışında ve istediğinde emzirmelisiniz. Bu bebeğinizin hem beslenmesini hem de psikolojik olarak doyuma ulaşmasını sağlayacaktır.

Hamilelik döneminde olduğu gibi emzirme döneminde de doktorunuza danışmadan ilaç kullanmamaya özen gösterin.

Etiket: , ,

Diğer Sağlık Bilgileri

Yorum Yaz