Aids Tedavi Sorunları

Aids tedavisi olurken kendinize sık sık boşuna yaptırıyorum diyebilirsiniz. Fakat Aids tedavisi kesinlikle boşuna değildir. İlk tedavi denemelerinin başladığı 1986 dan bu yana çok önemli gelişmeler yaşanmıştır. 1996 senesinde AIDS den ölüm oranında %21, 1997 de %44 lük bir düşüş gözlenmiştir.

Tedavi: Kimlere, ne zaman?

HIV pozitif olan herkes hemen tedavi olmak zorunda değil. Tedavinin kimlere ve ne zaman başlanacağına karar vermek için hastaya ait bazı faktörlere bakmak gerekmektedir. Hastalığın uzun seneler süren 1 belirtisiz dönemi, bunun ardından da 1 belirtili dönemi bulunmaktadır. Hastalığa ait belirtiler varsa hemen tedavi önerilmektedir.

Belirtisiz hastalarda tedavi kararı neden bu kadar zor?

Tedavinin yararı çok fazladır. Ancak bu tedavi sırasında bazı acılar çekebilirsiniz. Her şeyden önce, tedaviye 1 kere başlandığı zaman yaşam boyu devam etmesi gerekir. Bırakılırsa veya ara verilirse hastanın durumu kısa sürede eskisine dönüş yapar.

HIV(+) hasta için öneriler:

Belirtisiz dönemde bile hastalık gizlice ilerleyebileceği ve tedavi gerektirebileceği için, HIV pozitif hastanın 1 an önce çevresinde bulunan 1 sağlık kuruluşuna başvurarak hastalığının durumu hakkında bilgi alması gerekir.

Tedavi uygulansın veya uygulanması hastalığın seyrinin yaşam boyu belli aralıklarla izlenmesi gerekmektedir. Bunun nedeni, kanda virüs miktarı düşük, bağışıklık sistemi iyi olduğu için başlangıçta tedavi almayan 1 hastanın birkaç sene sonra virüs miktarı yükselir veya bağışıklık sisteminde bozulma belirtileri başlarsa tedavi uygulanması gerekebilir.

Diğer Sağlık Bilgileri

Yorum Yaz